Partnerzy portalu
Polskie kulinarne zwyczaje i smaki w 2018 roku fot. Taste Poland

Polskie kulinarne zwyczaje i smaki w 2018 roku

Autor: horecatrends.pl Data: 18 stycznia 2019 11:22

Taste Poland Food & Travel Consulting stworzył Kulinarną Kapsułę Czasu - badanie mające na celu zrobienie swoistego „zdjęcia” polskich kulinarnych zwyczajów i smaków w 2018 roku.

Zgodnie z raportem Taste Poland Food, nasze pierwsze skojarzenie z polską kuchnią to wejście w świat znanych dań, smaków i produktów. Prym wiodą pierogi, bigos, czy żurek. Najpopularniejsze składniki to ziemniaki oraz kapusta kiszona. Skojarzenia z polską kuchnią to również wspomnienie babci, domowych smaków, czy tradycji jak chociażby wigilia.

Ponad 80% zgadza się ze stwierdzeniem, że polska kuchnia charakteryzuje się bogactwem produktów i dań regionalnych. Wielu z nas potwierdziło również - że choć ciężka i niedroga, jest ciekawa i ma wyjątkowy smak.

Ponad połowa z zapytanych osób zgadza się ze stwierdzeniem, że jest ona w Polsce niedoceniania. A 3/4 z nas potwierdziło, że powinniśmy być dumni z polskiej kuchni.

80% stwierdziło, że nasza rodzima kuchnia powinna być promowana zagranicą. Jednocześnie na stanowisko ambasadora wyznaczono… pierogi. 37% wskazań, drugi był bigos, ale na niego wskazało tylko 14% osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz

komentarze

  • adam

    Długo nie mogłem przekonać się do polskich smaków. Dopiero gdy znajomi zabrali mnie do Literatki na krakowskim przedmieści zmieniłem zdanie. Może to przez zabytki, a może przez inne podjeście do smaków w polsce. Restauracja doskonale łączy tradycje z nowym spojrzeniem.