×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Polskie pierogi poza podium w międzynarodowym rankingu kulinarnym
Pierogi na czwartym miejscu zestawienia "Best Dumplings in The World"; fot. unsplash.com

Polskie pierogi poza podium w międzynarodowym rankingu kulinarnym

Autor: Paulina Piwowarek Data: 15 marca 2023 15:28

Polskie pierogi znalazły się na czwartym miejscu zestawienia najlepszych… pierogów na świecie ("Best Dumplings in The World"), które opublikował serwis Taste Atlas.

Guotie, kołduny, manti i pierogi. Czym się róznią?

Pierogi - polski przysmak - znalazł się na czwartym miejscu rankingu Taste Atlas.

Pierwsze miejsce zajęły guotie, czyli smażone pierożki z północnych Chin, zwykle nadziewane mieloną wieprzowiną, kapustą pekińską, szalotką, imbirem, winem ryżowym i olejem sezamowym.

Na drugiej pozycji uplasowały się znane jako koldūnai na Litwie, kalduny na Białorusi i kołduny w Polsce - nadziewane pierogi gotowane w osolonej wodzie. Tradycyjnie nadziewane mieloną wieprzowiną, wołowiną, kurczakiem, twarogiem lub grzybami. Często jadane są w rosole.

Trzecia pozycję zajęły tureckie manti - pierożki nadziewane przyprawionym mięsem mielonym i cebulą. Są najczęściej polane sosem składającym się z jogurtu i czosnku. Nazwa potrawy wywodzi się od słowa mantu, oznaczającego pierogi, które zostały przywiezione z Azji Środkowej do Turcji przez koczownicze plemiona tureckie w XIII wieku.

Polskie kluski w rankingu Taste Atlas

W zestawieniu znalazły się także inne kluski z Polski. Oprócz pierogów, są również kluski śląskie (miejsce 32.) i kopytka (47).

Rankingi Taste Atlas - na czym polegają?

Taste Atlas to portal będący przewodnikiem turystycznym po tradycyjnych kuchniach, publikującym recenzje potraw i restauracji. Cyklicznie zamieszcza rankingi dotyczące m.in. najlepszych kuchni świata, najlepszych restauracji i potraw.

Ich wyniki są ogłaszane na podstawie głosowania internautów, przy czym system rozpoznaje głosy prawdziwe (śledzi inne wybory głosującego) od botów i osób, chcących sztucznie wpływać na wyniki. 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz