×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Przyjaźń od kuchni. Ebook z przepisami kuchni polskiej i ukraińskiej
Katarzyna Bosacka jest współautorką ebooka Przyjaźń od kuchni

Przyjaźń od kuchni. Ebook z przepisami kuchni polskiej i ukraińskiej

Autor: PAP Data: 18 września 2022 15:14 | Aktualizacja: 19 września 2022 09:58

"Przyjaźń od kuchni" to ebook z przepisami kuchni polskiej i ukraińskiej stworzony przez dziennikarkę Katarzynę Bosacką i Anielę Redelbach; urodzoną w Łucku mieszkankę Poznania, autorkę książek kulinarnych. Całkowity dochód ze sprzedaży ebooka trafi do Polskiej Akcji Humanitarnej.

Ebook "Przyjaźń od kuchni"

W ebooku - dostępnym w formatach PDF oraz EPUB - można znaleźć łącznie 72 polskie i ukraińskie przepisy na przystawki, zupy, dania główne i desery. Katarzyna Bosacka i Aniela Redelbach ułożyły dania w pary, sprawdzając podobieństwa i różnice w potrawach obecnych na stołach obu narodów. Zdjęcia do ebooka wykonał Julián Redondo Bueno - pochodzący z Hiszpanii fotograf kulinarny.

Jak tłumaczyła dziennikarka Katarzyna Bosacka, "pomysł na ebooka powstał w mojej głowie po tym, jak na początku marca 2022 roku przyjęliśmy wraz z mężem pod własny dach trzy kobiety i troje dzieci z Kijowa".

"Kiedy nasi goście chwilę odpoczęli po traumatycznej podróży, na naszym stole pojawił się barszcz, sałatka winegret i warenyky. Gdy wrzuciłam zdjęcia z uczty na moje media społecznościowe, zalały mnie prośby o przepisy. Pomyślałam, że warto stworzyć ebooka z recepturami dań kuchni polskiej i ukraińskiej po to, by lepiej poznać i zrozumieć kulturę obu bratnich narodów, by wiedzieć więcej o sobie nawzajem. Zaprosiłam do projektu Anielę i Juliana, a po kilku miesiącach intensywnej pracy w wolnym czasie, którego oczywiście nikt z nas nie miał, powstał ebook" - dodała.

Współautorką ebooka jest Aniela Redelbach - urodzona w Łucku i mieszkająca w Poznaniu autorka książek kulinarnych. Jak wskazała, jej przygoda z gotowaniem rozpoczęła się w dzieciństwie, a przez następne lata doskonaliła swoje umiejętności, ucząc się gotowania w różnych zakątkach świata, u znanych szefów i mistrzów cukiernictwa. Przez kilka lat prowadziła restaurację i wine bar w Poznaniu.

"Moi rodzice zostali w Ukrainie, dlatego od początku wojny jestem bardzo zaangażowana w pomoc mojej ojczyźnie. Już wcześniej zorganizowałam kilka specjalnych akcji charytatywnych, np. degustację wina w Winnowiercy i śniadanie w Winklu oraz "Festiwal win naturalnych" we Wrocławiu - zebrane podczas nich fundusze wsparły zostały przeznaczone m.in. na zakup leków dla wojska" - podkreśliła Redelbach.

"Kiedy zadzwoniła do mnie Kasia, byłam absolutnie szczęśliwa, że mogę być częścią tak wspaniałego projektu i robiąc to, co kocham, dalej pomagać ofiarom wojny. Cudownie było rozmawiać ze sobą, ustalając, jakie dania trafią do książki, szukając ciekawych i łatwych dla czytelników przepisów. Z Julkiem już wcześniej pracowałam i bardzo to cenię. Cały projekt był niesamowitym doświadczeniem" - zaznaczyła.

Całkowity dochód ze sprzedaży ebooka przeznaczony zostanie Polskiej Akcji Humanitarnej, która pomaga ludności cywilnej z terenów objętych koszmarem wojny. Charytatywny ebook jest dostępny także w ukraińskiej i angielskiej wersji językowej na stronie: bosacka.sklep.pl.

Jak podkreślił zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski, "każda inicjatywa, dzięki której możemy pomóc obywatelom Ukrainy, jest ważna". Dodał, że "ta propozycja jest jednak wyjątkowa: kupując ebook wspieramy Polską Akcję Humanitarną, która pomaga cywilom na terenach objętych wojną. Równocześnie dostajemy dostęp do kilkudziesięciu przepisów, które każdy może sam wypróbować, gotując w domu".

"To świetna okazja, by bliżej poznać i zrozumieć kuchnię naszych sąsiadów. Na razie książka jest w wersji elektronicznej, ale dołożymy starań, by wydać ją drukiem w Wydawnictwie Miejskim Posnania" - zaznaczył Solarski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz