Partnerzy portalu
Rekordowa Inflacja i drożyzna powodują większe zainteresowanie niemarnowaniem jedzenia Większe zainteresowanie niemarnowaniem jedzenia. Skutek inflacji. / fot. materiały prasowe

Rekordowa Inflacja i drożyzna powodują większe zainteresowanie niemarnowaniem jedzenia

Autor: oprac. JS Data: 13 października 2022 13:57

Too Good To Go odnotowało zmiany w zachowaniach użytkowników napędzane globalną inflacją. W związku z przypadającym na 16 października Światowym Dniem Żywności firma zacieśniła współpracę z Federacją Polskich Banków Żywności.

  • ● 16 października obchodzimy Światowy Dzień Żywności.
  • ● Too Good To Go obserwuje zmiany w zachowaniach użytkowników napędzane inflacją.
  • ● Liczba użytkowników, którzy kupili swoją pierwszą paczkę z jedzeniem, wzrosła globalnie aż o 24%, z kolei lokali gastronomicznych jest aż 17% więcej.
  • ● Too Good To Go współpracuje z Bankami Żywności od 2019 roku i z okazji Światowego Dnia Żywności zacieśnia relacje.

W okresie między styczniem a sierpniem 2022 r., czyli w czasie gwałtownego wzrostu inflacji, liczba użytkowników Too Good To Go, którzy kupili swoją pierwszą paczkę z jedzeniem, wzrosła globalnie aż o 24%.

Podobny wzrost dało się zaobserwować w kontekście lokali gastronomicznych – tych jest aż 17% więcej. Dzieje się tak, ponieważ wyższe koszty, od energii po przechowywanie i transport, zmuszają biznesy do ponownej oceny potrzeby odzyskania środków utraconych wraz z marnowaniem żywności. Na całym świecie to ponoszony koszt w wysokości około 1,2 biliona dolarów1.

“Właściciele restauracji nie muszą już wyrzucać nadwyżek jedzenia. To ważne przesłanie z okazji Światowego Dnia Żywności przypadającego 16 października” - stwierdziła Anna Kurnatowska, Country Managerka w Too Good To Go w Polsce.

“Kwestia rosnących cen żywności zwiększyła widoczność problemu marnowania żywności. Od początku roku zauważyliśmy wzrost liczby rejestracji w Too Good To Go. Nasza społeczność wykorzystuje aplikację, by kupić pyszne jedzenie za jedną trzecią wartości, a jednocześnie zmniejszyć negatywny wpływ marnowania żywności na środowisko" – dodaje Mette Lykke, CEO Too Good To Go.

“We wrześniu nasi użytkownicy ratowali 3 paczki-niespodzianki na sekundę” - kończy Mette Lykke.

Użytkownicy Too Good To Go korzystają z aplikacji nie tylko, aby uzyskać dostęp do przystępnej cenowo żywności z restauracji, ale także ze sklepów wielkopowierzchniowych. Od sierpnia 2021 do sierpnia 2022 liczba uratowanych paczek z supermarketów i piekarni wzrosła o 45%.

Jak Too Good To Go walczy z marnowaniem jedzenia w Polsce?

Oprócz codziennych działań skupionych wokół ratowania jedzenia przez aplikację Too Good To Go w Polsce podejmuje szereg inicjatyw edukacyjnych. Jedną z flagowych akcji jest kampania “Często Dobre Dłużej”. Na ponad 140 ulubionych produktach Polaków umieszczono specjalne etykiety, które zachęcają do korzystania ze swoich zmysłów, aby ocenić czy produkt dalej nadaje się do spożycia. Partnerem kampanii jest m.in. Federacja Polskich Banków Żywności.

Współpraca pomiędzy instytucją a Too Good To Go trwa od 2019 roku, czyli od momentu pojawienia się aplikacji w Polsce. W aplikacji funkcjonuje specjalna cegiełka, umożliwiająca przekazanie wybranej kwoty na rzecz Federacji Polskich Banków Żywności. Za okres styczeń — wrzesień 2022 odnotowano 28,5% wzrost przekazanych cegiełek przez użytkowników niż w tym samym okresie 2021 roku. Co więcej, pracownicy firmy działają cyklicznie w wolontariacie na rzecz Banków Żywności. Teraz, Too Good To Go jest partnerem wydarzenia organizowanego przez Federację Polskich Banków Żywności z okazji Światowego Dnia Żywności, który przypada 16 października.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz