Partnerzy portalu
Rozkoszny: sernik baskijski trzeci rok najpopularniejszym przepisem Sernik baskijski (ale jeszcze lepszy) wg Michała Korkosza, czyli Rozkosznego. Fot. Rozkoszny/Facebook

Rozkoszny: sernik baskijski trzeci rok najpopularniejszym przepisem

Autor: Katarzyna Gubała Data: 31 grudnia 2021 08:45

Najpopularniejszym przepisem bloga 2021 zostaje, po raz trzeci z rzędu, sernik baskijski! - ogłosił Michał Korkosz, znany też jako Rozkoszny.

- Jeśli zapytacie kogoś z branży o najlepszy sernik na świecie, to każdy szef kuchni wskaże wam na niego – na sernik baskijski. Jest to właściwie antysernik, przynajmniej w znaczeniu amerykańskim, dlatego, że jest przypalony, a jego wnętrze przypomina bardziej jadalne chmury niż ser - wyjaśnia Rozkoszny, prezentując przepis na sernik baskijski.

Na swoim blogu przypomina, skąd wziął się sernik baskijski:

''San Sebastian, 1990, Santiago Rivera przejmuje stery rodzinnej knajpki La Viña. Jedną z jego pierwszych decyzji jest nowa pozycja deserowa. Ma być to tarta de queso, sernik. Głównym celem Santiago jest kremowa konsystencja, nie zważa na inne czynniki: na kolor, na kształt, czy na ogólna aparycję. Tak rodzi się ciemny jak smoła, koślawy sernik bez spodu, skrywający nieprzyzwoicie kremowe wnętrze. Jest trochę jak dojrzały camembert, z intensywną w smaku skórką i rozpływającym się środkiem''. 

W swoim hitowym przepisie na sernik baskijski Michał Korkosz oddala się jednak od oryginału. Dodaje sól, wanilię oraz jogurt grecki. Rezygnuje za to z mąki i podwyższa temperaturę pieczenia. Sięga też po cukier puder, który pomaga w karmelizacji.

Przepis na Sernik baskijski (ale jeszcze lepszy) Michała Korkosza jest dostępny na rozkoszny.pl oraz kanale Rozkoszny na YouTube, który ruszył w lipcu br.

 

W tym roku Michał Korkosz dostał kulinarny kącik w Przekroju oraz zaczął regularnie publikować w Vogue Polska. Został też uhonorowany Prix de la Littérature Gastronomiqu, wydał dwa darmowe e-booki i zaczął pracować nad kolejną, pełnowymiarową książką.  W 2020 r. ukazała się pierwsza książka Korkosza ''Rozkoszne. Wegetariańska uczta z polskimi smakami''. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz