×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Ruszył nabór do tegorocznego konkursu „Śląskie Smaki”
Ruszył nabór do tegorocznego konkursu „Śląskie Smaki”; fot. shutterstock

Ruszył nabór do tegorocznego konkursu „Śląskie Smaki”

Autor: PAP Data: 10 maja 2022 08:32

Nabór uczestników tegorocznej edycji konkursu „Śląskie Smaki” ogłosiła Śląska Organizacja Turystyczna. Festiwal "Śląskie Smaki", czyli wydarzenie wieńczące konkurs, odbędzie się 19 czerwca br. na stadionie miejskim w Zabrzu.

Śląskie Smaki

"Śląskie Smaki" to zainaugurowane w 2012 r. przedsięwzięcie promocyjne, dzięki któremu turyści i mieszkańcy regionu mają dowiadywać się, gdzie można dobrze zjeść, a restauratorzy - korzystać z reklamy. Certyfikacja ma potwierdzać, że regionalne dania w oznaczonych logo szlaku miejscach są najwyższej jakości i robione według tradycyjnych receptur.

Coroczny konkurs "Śląskich smaków" jest jednym z wydarzeń promujących ideę przedsięwzięcia. Można na nim spróbować najlepszych regionalnych potraw w ich lokalnych odmianach. Miłośnicy tradycyjnej kuchni woj. śląskiego co roku prezentują swoje dania i produkty, ubiegając się o Złoty, Srebrny lub Brązowy Fartuch, w kategoriach: amatorzy, szkoły gastronomiczne i profesjonaliści.

Do kiedy zgłoszenia?

Jak podała w swoim serwisie ŚOT, nabór zgłoszeń drużyn w tych trzech kategoriach potrwa w tym roku do 6 czerwca. Ekipy amatorów mogą liczyć do 4 osób, a profesjonalistów i szkół - do dwóch osób. Liczba miejsc jest ograniczona - do konkursu mogą stanąć maksymalnie 24 drużyny (po 8 z każdej kategorii).

Lista uczestników ma zostać przedstawiona do 8 czerwca. W każdej kategorii uczestnicy będą mieli do przygotowania inspirowane lokalnymi tradycjami kulinarnymi przystawki lub desery, zupy i dania główne. W efekcie trzygodzinnego gotowania jury oceni pełny obiad.

Równocześnie, do 31 maja, trwa nabór do jury festiwalu. Organizatorzy imprezy poszukują kucharzy, etnografów i nauczycieli zawodu w dziedzinie gastronomii. W jury będzie też jedno miejsce dla osoby mogącej wykazać się szczególną znajomością kuchni regionalnej - uczestnika czy jurora podobnych konkursów, członkini Koła Gospodyń Wiejskich lub innej powiązanej tematycznie organizacji albo autora publikacji w tym zakresie.

Śląska Organizacja Turystyczna

Śląska Organizacja Turystyczna powstała z inicjatywy m.in. Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego oraz izb turystyki: górnośląskiej i beskidzkiej. Zadaniem organizacji jest promocja województwa, jako regionu o zróżnicowanym krajobrazie przyrodniczym oraz bogactwie pomników historii i kultury.

Śląska Organizacja Turystyczna jest koordynatorem bądź współkoordynatorem serwisu slaskie.travel wraz z serwisami regionalnymi, szlaków tematycznych: kulinarnego "Śląskie Smaki" (wraz z konkursem o tej nazwie), Orlich Gniazd (wraz ze świętem Juromanią), zabytków techniki (wraz ze świętem Industriadą) czy architektury drewnianej woj. śląskiego.

W czasie pandemii organizacja włączyła się w kampanie promujące atrakcyjność turystyczną woj. śląskiego m.in. w mediach społecznościowych. Jedna z nich, nosząca hasło: #SlaskieSmakiNaWynos, propagowała oferty obiektów należących do szlaku, a oferujących produkty do spożycia poza lokalami.

Kilkanaście lat temu przedstawiciele Śląskiej Organizacji Turystycznej uznali, że kuchnia - jedna z najlepiej rozpoznawalnych kuchni regionalnych w Polsce - może stać się atrakcją woj. śląskiego. W 2006 r. zaczęto organizować wiosenny Festiwal Kuchni Śląskiej, przemianowany z czasem na festiwal "Śląskie Smaki".

Z festiwalu wyewoluował pomysł utworzenia szlaku restauracji z regionalną kuchnią. Strategię rozwoju marki "Śląskie Smaki" wypracowano dekadę temu. Potem festiwalowi nadano spójną oprawę graficzną, powstała strona slaskiesmaki.pl zawierająca m.in. przepisy, wydano też zbiór przepisów w formie książkowej.

Wybór restauracji pod kątem Szlaku rozpoczął się w 2012 r. Zgłosiło się wówczas ok. stu restauratorów. Głównymi kryteriami oceny pozostają: umieszczenie w stałym menu co najmniej kilku regionalnych potraw oraz weryfikacja ich oryginalności, smaku i zgodności przygotowania z tradycyjną recepturą - z lokalnych składników.

Należące do "Śląskich Smaków" restauracje są odpowiednio oznakowane, a do ich menu trafiają ujednolicone wkładki z polecanymi regionalnymi potrawami. Obecnie do Szlaku należą 24 lokale. 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz