×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Ryby na święta: 10 wskazówek, jak wybrać rybę na wigilię
Ryby na wigilijny stół: 10 wskazówek, jak wybrać rybę na święta/fot. shutterstock

Ryby na święta: 10 wskazówek, jak wybrać rybę na wigilię

Autor: www.horecatrends.pl Data: 12 grudnia 2022 13:19

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ryb na wigilijny stół? Zobacz 10 uniwersalnych wskazówek, które można wykorzystać nie tylko z okazji świąt.

Rozmawiamy z ekspertką LokalnegoRolnika.pl, Elą z Osady Wodnej Grzegorzewice, na co zwrócić uwagę przy wyborze ryby na wigilijny stół. Wskazówki są uniwersalne i można je wykorzystać nie tylko z okazji świąt.

Świeże filety z ryby - jak je wybrać

„Przy zakupie filetu zwróć uwagę na jego kolor. Filet powinien być jednolity. Karp, lin mają ciemniejsze mięso natomiast sandacz, szczupak, okoń jaśniejsze”.

Jeżeli kolor filetu jest nierównomierny, na przykład polędwiczka jest jaśniejsza może to oznaczać, że ryba została przygnieciona czyli jeden filet został rzucony na drugi i mięso się przydusiło.”

„Filet, który leży 3-4 dni  poznasz także po tym, że mięso jest ciemniejsze a na obrzeżach pojawił się biały nalot”.

Takiego nie polecamy. Mięso ryby powinno być czyste, bez żadnego nalotu.

„Mięso filetu nie może być śliskie a jedynie gładkie. Jeżeli chodzi o zapach to zarówno karp, sandacz, okoń i szczupak mogą pachnieć stawem, to naturalne. Po przepłukaniu wodą zapach powinien zniknąć. W rybie psuje się mięso, a po przyduszeniu może mieć nawet intensywny odór”.

Jedynie miętus ze znanych ryb słodkowodnych ma bardziej intensywny zapach rybny, jednak nie może on odrzucać, bo to oznacza, że ryba nie jest świeża.

Skóra i oko ryby

„Skóra ryby także po wypatroszeniu powinna być jednolita, nie odgnieciona a oko świecące, błyszczące nie zamglone”.

Skóra w różnych odcieniach kolorów i blade oko może oznaczać, że ryba została podduszona i nie jest świeża.

Jeżeli ryba pochodzi bezpośrednio z gospodarstwa rybackiego to hodowca powinien zamieścić informację o sposobie karmienia.

„Nasze ryby karmimy tylko zbożem. Gotowe pasze szczególnie te z witaminami, probiotykami tak zwana śruta zawiera wypełniacze i związki chemiczne, my tego nie podajemy” – dodaje Ela z Osady Wodnej Grzegorzewice.

Ryby na zwykłym zbożu nie rosną tak szybko, gdyż nie ma tam żadnych przyspieszaczy jak w gotowych produktach.

„Ryba powinna rosnąć 2-3 lata aby osiągnąć odpowiednią wielkość”. Młodsza i większa ryba nie mogła zostać wykarmiona w sposób naturalny.

Ryby z hodowli z certyfikatem

“W naszych stawach dbamy o poziom wody oraz jej natlenienie ponieważ jeżeli w wodzie jest za mało tlenu ryby umierają”.

Dobrostan ryb gwarantuje posiadanie certyfikatu weterynaryjnego posiadanego przez każde gospodarstwo, które hoduje ryby na sprzedaż. Certyfikat powinien być odnawiany każdego roku. Badane jest ph wody oraz ogólny stan zdrowia ryb.

„Każda z naszych ryb podczas tarła jest wypuszczana na ściętą trawę. Tutaj dzieje się wylęg, narybek jest wielkości główki od szpilki. Potem ryba rośnie już w wodzie, więc kontrolujemy całkowicie proces hodowli od chwili jej narodzin” – na zakończenie rozmowy dodała Ela.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz