×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Ryby na święta. Co zamiast karpia na wigilijnym stole?
Ryby na święta. Co zamiast karpia na wigilię?/fot. shutterstock

Ryby na święta. Co zamiast karpia na wigilijnym stole?

Autor: Magdalena Brzózka Data: 12 grudnia 2022 08:37

Boże Narodzenie 2022 za pasem. Te święta będą na pewno wyjątkowe, jak co roku, tym razem na pewno cenowo. Galopująca inflacja, rosnące koszty powodują, że za przedświątczne zakupy świąteczne zapłacimy dużo więcej niże przed rokiem. Czy zrezygnujemy z tradycyjnego karpia? Czym go zastąpimy?

Jest szansa, że tegoroczne święta w dobie wysokiej inflacji, będą najskromniejsze od lat. Niemal połowa Polaków deklaruje, że przygotuje mniej niż 12 potraw na wigilijny stół, a w pierwszej kolejności rozważa rezygnację z ryby po grecku (45%).

Kiedyś mówiło się, że swięta bez karpia to nie święta. Jednak sytuacja kosztowa mocno może w tym roku zweryfikować tę maksymę. Ceny żywności, w tym ceny ryb i karpia, są horrendalne. Co zamiast karpia na Wigilię?

Ceny karpia na święta. Ile trzeba zapłacić?

W sieciach za karpia trzeba słono zapłacić - bo aż niespełna 70 zł za kilogram, w okolicach 40-50 zł za płaty. Sklepy przygotowały promocje, w wybranych dniach upusty będą sięgać nawet 20 zł. Za karpia prosto ze stawu trzeba zapłacić ok. 38 zł. Dla porównania jeszcze rok temu było to 18-20 zł - informuje Money.pl.

Alternatywy dla karpia. Jakie ryby wybrać na wigilię?

Jednak dobra ryba na Wigilię to niekoniecznie karp. Zamiast niego coraz częściej w wigilijnym menu pojawiają się jako danie główne inne ryby – pieczony łosoś, dorsz, halibut czy pstrąg lub śledzie. 

Ze względu na rekordową cenę karpia, część osób zdecyduje się na inną rybę. Do najczęściej wybieranych alternatyw należą sandacz, szczupaki i sumy - informuje wp.pl. 

Ryby na święta. Ceny śledzi

Za marynowanego śledzia, który tradycyjnie pojawia się na polskich stołach w Boże Narodzenie, na początku grudnia 2022 r. trzeba zapłacić średnio 20 zł za kilogram - niewiele więcej niż przed rokiem. 

Ryby na święta. Ceny szczupaka

A średnia cena szczupaka na targu waha się w okolicach 40 zł/kg. Z kolei świeży sandacz osiąga cenę 90 zł za kilogram.

Ryby na święta. Ceny sandacza

Alternatywą dla karpia na wigilijnym stole może być również sandacz. Świeży sandacz osiąga obecnie cenę 90 zł za kilogram.

Ryby na święta. Ceny dorsza

Filety z dorsza można nabyć za około 70-90 zł/kg. Na targach sprzedawany jest także świeży łosoś. Za kilogram oczyszczonych filetów trzeba zapłacić nawet 150 zł - o wiele więcej niż przed rokiem - informuje wp.pl.

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz