×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Sierpień to sezon na cukinię, bób, kalarepę i porzeczki. Jak je wykorzystać?
Placki z cukinii to tanie i smaczne danie. Fot. Katarzyna Gubała/PTWP

Sierpień to sezon na cukinię, bób, kalarepę i porzeczki. Jak je wykorzystać?

Autor: PTWP - horecatrends.pl Opublikowano: 31 lipca 2023 12:20

Sierpień to miesiąc, w którym warto wykorzystać jeszcze potencjał bobu, kalarepy, czerwonych i czarnych porzeczek oraz moreli. Papryka, bakłażan i cukinia to świetne produkty do dań zapiekanych i jednogarnkowych.

Lipiec należy do jagód, porzeczek, kurek i kalafiora. W sierpniu rządzić zacznie większy kaliber: bakłażany, papryka, cukinie i dynie.

Cukinia to świetny produkt do sałatek, makaronów, ale można z niej też zrobić tanie i smaczne placki. Proste lekkie placki z cukinii mogą być dobrym partnerem np. dla z zielonego curry z kurczaka. W Bistro Mojego Brata co roku o tej porze pojawia się cukiniowe menu, na które do tego lokalu w Zawierciu ściągają tłumy gości. 

Przełom lipca i sierpnia to jeszcze czas bobu. Ważne, by kupując wybierać bób zielony - zażółcony świadczy o tym, że został zerwany wiele dni temu. Istotny jest też sposób gotowania. Andrzej Polan, szef kuchni i właściciel Polany Smaków w Warszawie podpowiada, jak prawidłowo ugotować bób. W przepisie pojawia się... cukier. 

Kalarepa to warzywo, po które chętnie sięgają latem fine diningowi chefowie kuchni, by uczynić z niej ambuse bouche czy intrygujące intermezzo, ale czy spotykamy ją na co dzień w restauracjach i bistrach? Krakowski NOAH serwujący dania inspirowane kuchnią ulic Izraela, zapewnia, że kalarepę można tam znaleźć w wielu modnych restauracjach, ulicznych targach, streefodowych kanapkach i domowych talerzach.

''Surowa, grillowana, gotowana, marynowana - kalarepa jest kompatybilna z izraelskim klimatem dlatego jej ogromna popularność to zasługa dostępności. Kalarepa jest obecna w kuchni aszkenazyjskiej, jak i mizrahijskiej od czasu założenia Izraela. Mówiąc o tym warzywie nie możemy zapomnieć tez o wyjątkowym smaku i konsystencji. My również możemy chwalić się naszą lokalną kalarepą, którą często pomijamy na warzywnych straganach. To idealny pomost pomiędzy naszą i izraelską kulturą kulinarną'' - pisze NOAH, którego kuchni przewodzi chef Wiktor Kowalski.

W tym lokalu na krakowskim Kazimierzu podają kalarepę z masłem orzechowym, anyżem i chili (26 zł), a inspiracją do takiego łączenia smaków był przepis Darii z JEdynie, tradycyjnego gospodarstwa rolnego w Wawrzeńczycach. 

Porzeczki najczęściej trafiają do letnich deserów i ciast. Michał Korkosz, autor bloga Rozkoszny zestawia porzeczkę - czarną porzeczkę - z innym letnim klasykiem: pomidorami z burratą i oliwą. Jak podkreśla, polska porzeczka wydobywa z tego dania ''to, co w nim najznamienitsze: soczystość. słodycz, ale jednocześnie kwasowość''. 

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz