Partnerzy portalu
Śląskie: gratisowe bonusy dla turystów, którzy zarezerwowali co najmniej 3 noclegi
Okiennik Wielki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w województwie śląskim. Fot. Shutterstock

Śląskie: gratisowe bonusy dla turystów, którzy zarezerwowali co najmniej 3 noclegi

Autor: PAP Data: 30 lipca 2022 10:30

Śląska Organizacja Turystyczna organizuje akcję zachęcającą turystów do wybrania regionu na wakacje pod hasłem Promocyjne Lato 2022 w Śląskiem. Turyści wypoczywający w regionie, którzy zarezerwowali co najmniej 3 noclegi, mogą skorzystać z gratisowych bonusów podczas pobytów.

- Chociaż po pandemii jesteśmy wszyscy spragnieni wyjazdów i wypoczynku, to część obiektów noclegowych w wojewódzkie śląskim sygnalizuje, że nie jest w pełni obłożona i mogłaby przyjąć więcej gości - wskazuje dyrektor Śląskiej Organizacji Turystycznej Agnieszka Sikorska.

Szefowa Śląskiej Organizacji Turystycznej wskazuje, że turystyka to jedna z branż najbardziej wrażliwych na jakikolwiek kryzys.

- Czy to przez pandemię, wojnę czy inflację, ucierpi zawsze jako jedna z pierwszych, bo wyjazdy to jedna z pierwszych rzeczy, z jakich jesteśmy skłonni zrezygnować w obawie o swój budżet - dodała.

Mimo to oferta turystyczna województwa śląskiego się rozwija, np. jest coraz więcej dobrze oznakowanych szlaków kajakowych, umożliwiających organizację spływów, cieszących się coraz większym zainteresowaniem turystów.

- W słoneczny weekend odwiedza nas mnóstwo ludzi, którzy lubią aktywnie spędzać czas" - mówi Michał Wanot z Jura Kajaki. - Turyści zachwycają się trasą z Kłobukowic do Garnka. Słyszymy, że nasz spływ nie ustępuje tym organizowanym na Czarnej Hańczy, a nie ma tylu ludzi.

Koszty wzrosły, spadł poziom wody w rzekach

Przedsiębiorcy z tej branży zauważają, że koszty prowadzenia działalności wzrosły, doskwiera im też susza, bo poziom wód na mniejszych rzekach jest zbyt niski, by można było organizować spływy. Chwilowo właśnie z tego powodu zawieszono je nowym szlaku kajakowym, prowadzącym rzeką Szotkówką z Jastrzębia Zdroju aż do ujścia Olzy.

Jak podkreśla organizujący te spływy Robert Pietrzyk, spływ kajakiem można tam połączyć z wycieczką rowerową.

- A rzeka jest przepiękna, meandrująca - zachęca.

ŚOT oznakowała już cztery szlaki kajakowe: na Warcie, Liswarcie, Rudzie i Odrze. W tym roku znakowane są kolejne, już z myślą o przyszłorocznym sezonie - na Pilicy, Białce Lelowskiej, Olzie i Szotkówce.

Promocyjne Lato 2022 w Śląskiem - gratisowe bonusy

Śląska Organizacja Turystyczna drugi rok z rzędu organizuje też akcję zachęcającą turystów do wybrania regionu na wakacje pod hasłem Promocyjne Lato 2022 w Śląskiem. Ubiegłoroczna cieszyła się sporym zainteresowaniem.

Turyści wypoczywający w regionie, którzy zarezerwowali co najmniej trzy noclegi, mogą skorzystać z gratisowych bonusów podczas pobytów. Mogą wybrać spośród: zajęć wspinaczkowych z instruktorami GOPR, warsztatów robienia mydeł z naturalnych składników, czy warsztatów koronczarskich. Czekają na nich także: vouchery na wjazd kolejką liniową na Szyndzielnię, możliwość wypożyczenia desek sup na Jeziorze Żywieckim lub wyprawa samochodem terenowym na wschód słońca na Skrzycznem.

Akcja organizowana jest na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, Śląsku Cieszyńskim, w Beskidach i w Krainie Górnej Odry. W tej ostatniej wystarczy odwiedzić trzy wskazane atrakcje turystyczne lub skorzystać tylko z jednego noclegu i dwóch atrakcji turystycznych, aby cieszyć się degustacją potraw regionalnych, rodzinną wycieczką kolejką wąskotorową lub spływem kajakowym na rzece Rudzie lub Odrze.

Według danych ŚOT, która gromadzi dane na temat ruchu turystycznego od 2006 r., woj. śląskie odwiedziło wtedy 2,5 mln osób. Rekordowy był rok 2019 - prawie 6 mln turystów. W ubiegłym roku region odwiedziło 4,5 mln turystów. W 2021 r. 14,3 proc. dorosłych Polaków zadeklarowało, że byli z wizytą w woj. śląskim, korzystając z co najmniej jednego noclegu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz