Partnerzy portalu
Śledzie i karp dominują na stołach wigilijnych pogranicza fot. shutterstock

Śledzie i karp dominują na stołach wigilijnych pogranicza

Autor: www.horecatrends.pl/ PAP Data: 24 grudnia 2018 11:20

Śledzie w różnej postaci i oczywiście karp będą dominowały na stołach wigilijnych na pograniczu polsko-litewskim. Wśród dwunastu potraw będą też fafarneski, po litewsku nazywane kucziukai.

Litwini mają podobne potrawy wigilijne jak Polacy. W Puńsku, gdzie Litwini stanowią 80 proc. społeczeństwa, nie może zabraknąć karpia. Przyrządzany jest ze śmietaną i pieczarkami, albo w buraczkach. Na stole wigilijnym jest także karp w galarecie. Jedna z postnych potraw to wigilijne gołąbki, albo bigos z grzybami i suszonymi śliwkami.

Dyrektor Domu Kultury Litewskiej w Puńsku Asta Pieczulis przygotowuje na stół karpia w śmietanie. Jak powiedziała PAP, najpierw smaży rybę, potem zalewa słodką śmietaną i dodaje suszone grzyby, najlepiej borowiki. To wszystko tuszy się w piekarniku. Tradycyjnie na wigilijnym stole nie zabraknie u niej śledzi przyrządzanych z pestkami słonecznika i zasmażaną cebulką.

"Wigilia to okazja, by spróbować czegoś nowego. W tym roku przyrządzam łososia z czosnkiem i przyprawami. Łososia upiekę na masełku" - dodała Pieczulis.

Na stołach u polskich Litwinów jest także rosół z okonia, śledź w kapuście, groch z kapustą i ziemniakami, owsiany kisiel z owocami oraz salamokas, czyli postna zupa z cebuli, ziemniaków i kwaszonych ogórków.

Z kolei wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski przygotowuje z żoną śledzie solone z kiszoną kapustą i podsmażaną cebulką. Na stole wigilijnym znajdzie się także u nich w domu karp marynowany oraz karp w galarecie.

Na stołach w tej części Polski nie może zabraknąć fafarnesków i łazanek. Te drobne ciasteczka drożdżowe przyprawione makiem i miodem Litwini nazywają kucziukai. Są dwa rodzaje tych przysmaków, z ciasta twardego i miękkiego.

Litwini, to mniejszość narodowa, szczególnie przywiązująca wagę do tradycji. Sami szacują, że w Polsce żyje ich kilkanaście tysięcy. Według spisu ludności z 2002 r. Litwinów w Polsce jest blisko 6 tysięcy. Najwięcej żyje ich w gminie Puńsk w powiecie sejneńskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz