Partnerzy portalu
Startuje Europejski Kongres Gospodarczy 2021 w Katowicach! Rusza Europejski Kongres Gospodarczy 2021 w Katowicach!/fot. PTWP

Startuje Europejski Kongres Gospodarczy 2021 w Katowicach!

Autor: www.horecatrends.pl Data: 20 września 2021 08:19

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach (20-22 września 2021 r.) to największa impreza biznesowa w Europie Środkowej. Trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem najważniejszych osobistości świata polityki, biznesu, nauki.

  • Europejski Kongres Gospodarczy 2021 odbędzie się w dniach 20-22.09.2021 roku.
  • Przez trzy dni debat nie zabraknie rozmów o najważniejszych problemach i wyzwaniach gospodarczych, finansowych, inwestycyjnych, politycznych. Wezmą w nich udział przedstawiciele rządu, Parlamentu Europejskiego, specjaliści różnych dziedzin, firm, samorządów.
  • 13. już edycja największej imprezy biznesowej Europy Centralnej – Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (EEC – European Economic Congress) odbędzie się w dniach 20-22 września 2021 r.

Na uczestników czeka ponad sto debat poświęconych najaktualniejszym zagadnieniom, kilkanaście bloków tematycznych, sesje w ramach European Tech and Start-up Days, trzy dni wypełnione dyskusjami, prezentacjami, spotkaniami, wymianą doświadczeń polityków, przedstawicieli europejskich rządów, międzynarodowego grona inwestorów i przedsiębiorców reprezentujących różne branże gospodarki.

Zobacz agendę Kongresu EEC 2021

EEC 2021 - debaty w doborowym gronie

W trakcie wyjątkowego wydarzenia, jakim jest Europejski Kongres Gospodarczy nie zabraknie istotnych debat. Porozmawiamy o szczególnie nurtujących nas tematach, m.in. o planie odbudowy dla Europy, Europejskim Zielonym Ładzie, międzynarodowym handlu i relacjach gospodarczych po pandemii, digitalizacji gospodarki czy konsumencie.

EEC 2021: porozmawiamy o branży spożywczej i handlowej

 Zapraszamy na panele poświęcone rolnictwu oraz branży spożywczej:

22 września 2021 r., 9.30-11.00 Eksport żywności w cieniu pandemii i ekowyzwań 

Polska jakość, cena i smak w dobie protekcjonizmu w UE. Dalekie rynki w zasięgu polskiej żywności – wyzwania i szanse. Na jakie produkty jest popyt na rynkach światowych? Eksport coraz bardziej zielony – rosnące wymogi etyczne i środowiskowe wyzwaniem dla eksportu polskiej żywności.

Udział w panelu potwierdzili:

Marek Moczulski, prezes, Unitop

Monika Piątkowska, prezydent, Izba Gospodarcza Handlowców, Przetwórców Zbóż i Producentów Pasz

Marek Piątkowski, prezes zarządu, ZPC Otmuchów

Michał Siwek, dyrektor, Departamentu Międzynarodowy Hub Food and Agri, Bank BNP Paribas

Grzegorz Słomkowski, członek zarządu, Polska Agencja Inwestycji i Handlu SA

Tomasz Trzaska, kierownik, Dział Handlu Zagranicznego, Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w Grajewie

Barbara Wieczorek, dyrektor generalny Business Unit Eksport, Grupa Maspex

Debatę poprowadzi Adam Tubilewicz, zastępca red. naczelnego www.portalspozywczy.pl

22 września 2021 r., 11.30-13.00 Biznes spożywczy na drodze zrównoważonego rozwoju

 Jak polskie firmy sektora spożywczego wpisują się w cele Zielonego Ładu? Zrównoważona żywność szansą dla branży spożywczej. Zrównoważone rolnictwo a potrzeby surowcowe firm. Regulacje i koszty, czyli wyzwania dla sektora spożywczego i handlu: gospodarka cyrkularna, rozszerzona odpowiedzialność producenta, system kaucyjny. Ograniczanie emisji gazów cieplarnianych w łańcuchach dostaw. Jakiej żywności oczekują polscy konsumenci?

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz