Partnerzy portalu
Światowy Dzień Flaczków. Tradycja czy potrawa dla ubogich? 24 października obchodzimy Światowy Dzień Flaczków/fot. shutterstock

Światowy Dzień Flaczków. Tradycja czy potrawa dla ubogich?

Autor: Magdalena Brzózka Data: 24 października 2022 16:32

24 października obchodzimy Światowy Dzień Flaczków. Potrawa ma swoich wielbicieli, ale są też osoby, które nigdy nie spróbują fragmentów wołowych żołądków.

Flaki to kontrowersyjna potrawa kulinarna, budzi skrajne emocje. Jest wielbiony albo znienawidzony przez konsumentów i szefów kuchni. Kiedyś uznawany za jedzenie dla ubogich. Cechuje go charakterystyczny, ale niezbyt intensywny zapach, wyczuwamy go dopiero podczas gotowania. 

Światowy Dzień Flaczków

Światowy Dzień Flaczków daje szansę smakoszom na delektowanie się od rana do wieczora tym daniem. Jednak potrawa ma zarówno fanów jak i przeciwników.

Co to są flaki?

Flaki, flaczki to tradycyjna potrawa mięsna w formie gęstej zupy. Jej nazwa wywodzi się z jednego z głównych składników czyli oczyszczonych i pokrojonych w cienkie poprzeczne paski fragmentów żołądka wołowego. Można też wykorzystać żołądki wieprzowe oraz mięso jeleniowatych: jelenia, daniela, łosia.

Klasyczne, polskie flaki to sprężyste kawałeczki ugotowane w parującym, gęstym, esencjonalnym bulionie pachnącym majerankiem, z towarzyszącą im nieodłącznie bułką kajzerką (chleb wydaje się za kwaśny do flaków), czyli wypiekiem z białej mąki z charakterystycznym krzyżykiem na wierzchu.

Historia flaków

Na ziemiach polskich flaki były znane już w XIV w. i należały do ulubionych potraw króla Władysława Jagiełły. Flaki znane są również w kuchniach innych narodów (czeskiej, austriackiej, francuskiej, niemieckiej, włoskiej i kuchniach azjatyckich). Różnią się od polskich flaków sposobem doprawiania (np. dodatek octu winnego w Austrii) i podawania - informuje Wikipedia.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz