×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Światowy Dzień Wegetarian. Na czym polega roślinne życie?
11 stycznia to Światowy Dzień Wegetarian./fot. materiały prasowe

Światowy Dzień Wegetarian. Na czym polega roślinne życie?

Autor: Magdalena Brzózka Data: 11 stycznia 2023 13:33

11 stycznia to Światowy Dzień Wegetarian. Coraz więcej Polaków sięga po roślinną dietę i styl życia wege.

Światowy Dzień Wegetarian 11 stycznia

Wegetarianizm to nie tylko odstawienie mięsa z powodów ideologicznych, ale też zdrowe podejście do żywienia, bo metoda przynosi wiele korzyści zdrowotnych.

Wegetarianizm to świadome i celowe wyłączanie z diety mięsa, w tym ryb, owoców morza oraz owadów. Wegetarianie nie jedzą mięsa, ale (w odróżnieniu od wegan) spożywają produkty zwierzęce takie jak jajka, nabiał i miody. 

Zdaniem naukowców przejście na wegetarianizm pomaga skuteczniej pozbyć się zbędnych kilogramów oraz przyspiesza metabolizm dzięki redukcji tłuszczu otaczającego mięśnie.

Roślinniejemy informuje, że Polacy coraz częściej decydują się na rezygnację ze spożycia mięsa na rzecz produktów roślinnych. Mniej więcej 28 proc. Polaków deklaruje, że czasami w domu rezygnuje z mięsa na rzecz dań roślinnych. Ponad 60 proc. Polaków deklaruje się, że tego typu produkty wybiera, jedząc poza domem. 57 proc. deklaruje chęć redukcji spożycia mięsa w ciągu najbliższego roku czy dwóch. 

Dlaczego wegetarianie rezygnują z mięsa?

Jakie są powody przejścia na wegetarianizm? To zależy. Wegetarianie nie jedzą mięsa często z powodów światopoglądowych, ze względu na dobrostan zwierząt, ślad węglowy bądź wodny mięsa, ale także z powodów zdrowotnych. Część osób nie lubi też smaku i struktury mięsa.

Co jeść zamiast mięsa? Rynek zamienników

Wegetarianie mają do wyboru całą paletę różnych składników, które mogą włączać do swojej diety. Oprócz warzyw, owoców czy nabiału są to także zamienniki mięsa dostępne w różnych smakach i kształtach. Powstają one z soi, roślin strączkowych, białek pszenicznych, grzybów, a nawet z konopi włóknistych. Do wyboru są zamienniki przeróżnych mięs i ryb: kurczaka, wieprzowiny, wołowiny, kaczki, indyka, łososia, dorsza, śledzi, krewetek itd. Bezmięsne dania przyjmują też różne popularne formy: kotletów, klopsików, kiełbasek, wędlin czy pasztetów. Jest w czym wybierać.

Wegetarianie: Oferta sklepowa i restauracyjna

Oferta dla wegetarian  z roku na rok rośnie. Coraz więcej sklepów i restauracji na stałe wprowadza produkty i dania bezmięsne. Sieci handlowe tworzą marki własne skierowane do osób niejedzących mięsa. Poszukują też nowych firm do współpracy.

Wegetarianizm to nie tylko dieta, ale styl życia. W mediach społecznościowych jest dużo aktywnych grup zrzeszających osoby, które wyeliminowały mięso. Wegetarianie polecają sobie przepisy, produkty i miejsca, które warto znać.

Światowy Dzień Wegetarian i Veganuary 

Veganuary to brytyjska kampania, której celem jest promowanie diety roślinnej oraz zachęcenie jak największej liczby osób do wypróbowania diety wegańskiej, a potem przedłużenia jej na kolejne miesiące roku. Nazwa stanowi połączenie słów vegan i january, co ma oznaczać "wegański styczeń". Do inicjatywy co roku dołączają się firmy, konsumenci i koncerny z całego świata.

Styczeń to czas roślinnego wyzwania Veganuary (z ang. vegan + january = wegański + styczeń). Z roku na rok przybywa osób biorących udział w tym wyzwaniu. Jak obliczyć food cost dań roślinnych?

Veganuary 2023 w gastronomii: Jak obliczyć food cost dań roślinnych?

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz