Partnerzy portalu
Sylwester pod gołym niebem. Jak się do niego przygotować? Sylwestrowe imprezy plenerowe cieszą się coraz większą popularnością! fot. mat. pras.

Sylwester pod gołym niebem. Jak się do niego przygotować?

Autor: Fanex - materiał partnera Data: 29 grudnia 2021 10:34

Sylwester pod gołym niebem to świetny pomysł na spędzenie ostatniej nocy 2021 roku. Podpowiadamy, jak zorganizować sylwestrowy kulig, grilla i ognisko zimą.

Sylwestrowe imprezy plenerowe cieszą się coraz większą popularnością! Część osób wybiera Sylwestra organizowanego przez miasto, inni umawiają się w mniejszym gronie na ognisko zimą, kulig i inne atrakcje, które w sylwestrową noc nabierają zupełnie nowego charakteru. Trudno jednak wyobrazić sobie Sylwestra bez żadnych przekąsek, a w przypadku imprezy w plenerze najlepiej sprawdzą się rozgrzewające dania. Jak przygotować się do świętowania i jakie dania i przekąski warto przygotować?

Sylwestrowy kulig

Już sam kulig jest doskonałą atrakcją – a co dopiero w sylwestrową noc! Jeśli tylko pogoda dopisze, zdecydowanie warto wybrać tę formę świętowania. Podczas przejażdżki odpowiedni strój to podstawa. Choć na końcu na uczestników czeka solidne ognisko, warto zabrać ze sobą zimową wersję kosza piknikowego: zamiast chłodnych napojów i orzeźwiających przekąsek wewnątrz powinny znaleźć się rozgrzewające dania i przekąski oraz termos z gorącą herbatą. Idealnie sprawdzą się przede wszystkim pikantniejsze potrawy: imbir, kurkuma, chili, tabasco – to sprzymierzeńcy w walce z zimnem. Zapakuj do torby termicznej pieczone pierożki, niewielkie krokiety z mięsnym farszem, domowe nuggetsy, czyli wszystkie potrawy, do których zjedzenia nie potrzeba będzie sztućców. Przydadzą się także sosy – szczególnie te ostre. Jeśli chcesz poczuć przez chwilę rozgrzewający płomień w przełyku, polecamy paprykowy sos Sriracha. Zapewniamy, że natychmiast po zjedzeniu poczujesz falę ciepła! Nie zapomnij o mocnej, osłodzonej herbacie w termosie, a najlepiej kilku – zawsze cieszy się ogromnym powodzeniem.

Ognisko zimą – jak się przygotować?

Ognisko zimą to świetna atrakcja zarówno dla starszych, jak i młodszych uczestników sylwestrowej zabawy. Jeśli chcecie spędzić ten wieczór w gronie rodzinnym lub z przyjaciółmi i ich dziećmi, ognisko zimą dostarczy wszystkim mnóstwo frajdy. Warunek jest jeden: wszystko należy przygotować z wyprzedzeniem – miejsce na ognisko, rozpałkę, odpowiednią ilość opału, kiełbaski, sosy na grilla i dodatki, gorące napoje. W przeciwnym wypadku ryzykujesz, że zmarznięci i zniechęceni goście wrócą do domów jeszcze przed północą. Pieczone kiełbaski, chleb, ziemniaki z ogniska zimą smakują zupełnie inaczej! Jeśli ognisko odbywa się w pobliżu domu, miej w pogotowiu także coś rozgrzewającego: gorąca zupa pokrzepi najbardziej zziębniętych uczestników imprezy. Starsi z pewnością chętnie pogawędzą przy ogniu i kubku grzańca. Dzieciom z kolei możesz zaproponować pieczenie kiełbasek, tańce i zabawy ruchowe lub tworzenie rzeźb ze śniegu. Przydadzą się także pochodnie do oświetlenia ogrodu lub przestrzeni, na której odbywa się impreza. Ostrożnie z fajerwerkami! Jeśli zdecydujecie się na nie, pilnuj, by nikt nie przechowywał ich w pobliżu ognia. 

Zimowy grill: Jak go zrobić?

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz