Partnerzy portalu
Sylwia Majcher: Nie wierzę, że mięso całkowicie zniknie z talerzy Sylwia Majcher przyznaje, że nie wierzy w to, że wołowina, drób czy wieprzowina znikną całkowicie z talerzy. fot. mat. pras./shutterstock (Portalspozywczy.pl)

Sylwia Majcher: Nie wierzę, że mięso całkowicie zniknie z talerzy

Autor: portalspozywczy.pl Data: 31 marca 2021 15:32

- Nie wierzę w to, że wołowina, drób czy wieprzowina znikną całkowicie z talerzy. Jestem jednak przekonana, że już w najbliższej dekadzie mocno je ograniczymy - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Sylwia Majcher, dziennikarka i autorka książki "Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku".

Sylwia Majcher przyznaje, że nie wierzy w to, że wołowina, drób czy wieprzowina znikną całkowicie z talerzy.

- Jestem jednak przekonana, że już w najbliższej dekadzie mocno je ograniczymy i zastąpimy zdrowszymi składnikami. Dla mnie zawsze najważniejsza jest jakość i smak produktu, który wykorzystuję w kuchni. Wybrałabym więc ten z lepszym składem od „mięsnego producenta” niż ten mający kiepskie wartości odżywcze stworzony przez roślinny startup - wskazuje.

Dziennikarka zwraca uwagę na kwestię śladu węglowego, czyli drogę, jaką konkretne składniki musiały przebyć, by trafić na talerz.

- Chętniej sięgnę po roślinny napój z mleczarni w okolicy niż ten wyprodukowany kilkadziesiąt tysięcy kilometrów od mojego domu. To nie zawsze są oczywiste wybory. Na zawartość naszego talerza warto patrzeć przez pryzmat rozmaitych konsekwencji. Nie tylko etycznych, ale i środowiskowych czy zdrowotnych. Jedzenie nie powinno szkodzić nam ani planecie - podsumowuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz