×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Szybkie ogórki małosolne. Jest też ekspresowa wersja dla niecierpliwych
Ogórki małosolne będą gotowe do spożycia po kilku dniach, ale jest też trik na szybsze ich przygotowanie. | fot. Shutterstock

Szybkie ogórki małosolne. Jest też ekspresowa wersja dla niecierpliwych

Autor: Witold Stech Data: 24 maja 2023 10:42

Kilka dni kiszenia wystarczy, aby ogórki małosolne były gotowe do spożycia. Powinny być słone i chrupiące. Jak je zrobić?

  • Ogórki małosolne to ogórki kiszone (fermentujące w warunkach beztlenowych) przez kilka dni.
  • Istnieje jednak sposób na przygotowanie ich w ciągu jednego dnia, polega na rezygnacji z zalewy solankowej.

W kuchni polskiej spotyka się kilka rodzajów ogórków, które poddano przetwórstwu.

Czy ogórki kiszone i kwaszone to to samo?

Zamiennie stosuje się nazwy ogórki kiszone i kwaszone dla ogórków gruntowych podlegających kiszeniu, najczęściej w beczkach i słojach, z dodatkiem kopru, chrzanu, czosnku i wody z solą oraz rozmaitych przypraw, takich jak: liście laurowe, gorczyca, pieprz oraz liście wiśni, chrzanu, winorośli, porzeczki czarnej, dębu. Ogórki kiszone spożywa się najwcześniej od tygodnia do 10 dni po przygotowaniu.

Korniszony a ogórki małosolne

Korniszony to z kolei ogórki marynowane w occie po wstępnym kiszeniu, a ogórki małosolne to ogórki kiszone (fermentujące w warunkach beztlenowych) przez kilka dni. Robi się je najszybciej i są gotowe do spożycia już po dwóch, trzech dniach w przypadku gorącej zalewy i czterech, gdy są zalane zimną zalewą. To co może dziwić, to nazwa, gdyż sól jest istotnym składnikiem, koniecznym do prawidłowego ich ukiszenia.

Ogórki małosolne to świetny dodatek do dań obiadowych, ale są pyszne także jako zakąska. | fot. Shutterstock

Przepis na ogórki małosolne - składniki

  • 1,5 kg ogórków, najlepiej małych
  • pół główki czosnku
  • kilka gałązek kopru
  • 10 cm korzenia chrzanu (i dodatkowo jego liście)
  • 3-4 liście laurowe
  • 2 łyżki soli
  • 2 litry wody

Jak zrobić szybkie ogórki małosolne?

Krok 1. Ogórki należy umyć, podobnie czosnek oraz korzeń chrzanu i gałązki kopru. Chrzan kroimy w plastry.

Krok 2. Na dnie słoika umieszczamy koper, liść laurowy, plastry chrzany oraz część czosnku, a następnie ogórki. Czynność powtarzamy, a na samym końcu, na górze, umieszczamy gałązki kopru z baldachimem.

Krok 3. Zalewamy ogórki solanką. W tym celu wlewamy wodę do dużego garnka, zagotowujemy i solimy w proporcjach 1 l wody - 1 łyżka soli. Użycie zimnej wody do kiszenia wydłuży ten proces o kilka dni. Po wlaniu wody do słoików woda powinna przykrywać ogórki w całości. Słoiki lekko przykrywamy (nie zakręcamy) i przechowujemy w temperaturze pokojowej.

Ogórki małosolne na sucho. Jak zrobić ekspresowe ogórki małosolne?

Sprytnym trikiem na przyspieszenie procesu kiszenia ogórków jest kiszenie ich na sucho. Dzięki temu będą pyszne już następnego dnia. Cały proces przebiega podobnie do klasycznego kiszenia, z tym wyjątkiem, że nie stosuje się zalewy. W związku z tym ogórki można umieścić np w woreczkach strunowych, wymieszać tam z solą i dodatkami i szczelnie zamknąć, potrząsając torebką.

Ile soli na 1 litr wody do ogórków małosolnych?

Proporcje są stałe i powinno się je stosować. To jedna łyżka (18 g) soli na 1 l wody. Najlepiej nadaje się do tego sól kamienna.

Twarde ogórki małosolne - jak je zrobić?

Ogórki małosolne uzyskują swą chrupkość i twardość dzięki dodatkom. Przyda się duża ilość kopru, chrzanu oraz liście - np. wiśni, dębu lub winogron.

Dlaczego ogórki małosolne robią się miękkie?

Przyczyn może być kilka. Jedną z nich jest brak dodatków do kiszenia, np. korzenia chrzanu lub liści. Na twardość ogórków wpływa także temperatura otoczenia, jeśli będzie zbyt wysoka, ogórki małosolne będą się psuć i staną się miękkie.

Czy ogórki małosolne powinno się zakręcać?

Kisząc ogórki małosolne w słoikach powinno się pamiętać o tym, by je jedynie przykrywać, tak, aby zachować przepływ powietrza (można także zastosować gazę). Proces kiszenia sprawia także, że wydziela się dwutlenek węgla, który musi mieć ujście ze słoików. Ogórki małosolne zakręca się dopiero po ukiszeniu.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz