Kilka dni kiszenia wystarczy, aby ogórki małosolne były gotowe do spożycia. Powinny być słone i chrupiące. Jak je zrobić?
W kuchni polskiej spotyka się kilka rodzajów ogórków, które poddano przetwórstwu.
Zamiennie stosuje się nazwy ogórki kiszone i kwaszone dla ogórków gruntowych podlegających kiszeniu, najczęściej w beczkach i słojach, z dodatkiem kopru, chrzanu, czosnku i wody z solą oraz rozmaitych przypraw, takich jak: liście laurowe, gorczyca, pieprz oraz liście wiśni, chrzanu, winorośli, porzeczki czarnej, dębu. Ogórki kiszone spożywa się najwcześniej od tygodnia do 10 dni po przygotowaniu.
Korniszony to z kolei ogórki marynowane w occie po wstępnym kiszeniu, a ogórki małosolne to ogórki kiszone (fermentujące w warunkach beztlenowych) przez kilka dni. Robi się je najszybciej i są gotowe do spożycia już po dwóch, trzech dniach w przypadku gorącej zalewy i czterech, gdy są zalane zimną zalewą. To co może dziwić, to nazwa, gdyż sól jest istotnym składnikiem, koniecznym do prawidłowego ich ukiszenia.
Krok 1. Ogórki należy umyć, podobnie czosnek oraz korzeń chrzanu i gałązki kopru. Chrzan kroimy w plastry.
Krok 2. Na dnie słoika umieszczamy koper, liść laurowy, plastry chrzany oraz część czosnku, a następnie ogórki. Czynność powtarzamy, a na samym końcu, na górze, umieszczamy gałązki kopru z baldachimem.
Krok 3. Zalewamy ogórki solanką. W tym celu wlewamy wodę do dużego garnka, zagotowujemy i solimy w proporcjach 1 l wody - 1 łyżka soli. Użycie zimnej wody do kiszenia wydłuży ten proces o kilka dni. Po wlaniu wody do słoików woda powinna przykrywać ogórki w całości. Słoiki lekko przykrywamy (nie zakręcamy) i przechowujemy w temperaturze pokojowej.
Sprytnym trikiem na przyspieszenie procesu kiszenia ogórków jest kiszenie ich na sucho. Dzięki temu będą pyszne już następnego dnia. Cały proces przebiega podobnie do klasycznego kiszenia, z tym wyjątkiem, że nie stosuje się zalewy. W związku z tym ogórki można umieścić np w woreczkach strunowych, wymieszać tam z solą i dodatkami i szczelnie zamknąć, potrząsając torebką.
Proporcje są stałe i powinno się je stosować. To jedna łyżka (18 g) soli na 1 l wody. Najlepiej nadaje się do tego sól kamienna.
Ogórki małosolne uzyskują swą chrupkość i twardość dzięki dodatkom. Przyda się duża ilość kopru, chrzanu oraz liście - np. wiśni, dębu lub winogron.
Przyczyn może być kilka. Jedną z nich jest brak dodatków do kiszenia, np. korzenia chrzanu lub liści. Na twardość ogórków wpływa także temperatura otoczenia, jeśli będzie zbyt wysoka, ogórki małosolne będą się psuć i staną się miękkie.
Kisząc ogórki małosolne w słoikach powinno się pamiętać o tym, by je jedynie przykrywać, tak, aby zachować przepływ powietrza (można także zastosować gazę). Proces kiszenia sprawia także, że wydziela się dwutlenek węgla, który musi mieć ujście ze słoików. Ogórki małosolne zakręca się dopiero po ukiszeniu.
Nie przegap najważniejszych wiadomości
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.