×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Tak ogórki kiszone robi Magda Gessler. Mało kto wie o tych dodatkach
Ogórki kiszone według Magdy Gessler zaskakują dodatkami. | fot. Shutterstock

Tak ogórki kiszone robi Magda Gessler. Mało kto wie o tych dodatkach

Autor: Witold Stech Data: 19 maja 2023 15:42

Ogórki w wersji kiszonej to tradycja obecna niemal w każdym polskim domu, ale nie ma jednego, stosowanego przez wszystkich sposobu ich przygotowania. W wersji z przepisu Magdy Gessler zaskakują dodatkami, umieszczanymi w słojach.

  • Odpowiednie liście sprawią, że ogórki kiszone po fermentacji nie będą zbyt miękkie.
  • Ważne jest, zarówno podczas przygotowania, jak i po otwarciu słoików, by ogórki cały czas przechowywane były w zalewie solankowej.
  • Także wybór rodzaju soli jest kluczowy i jednego rodzaju należy unikać.

Na ogórki kiszone najlepiej nadają się małe, młode ogórki o chrupiącej konsystencji. Po ukiszeniu będą miały intensywny smak i lekko kwaśny posmak. Powinny być odpowiednio przyprawione i zamknięte w słoikach z zalewą, w której będą się kisić.

Chrupiące ogórki kiszone dzięki dodatkom

Choć na polskie ogórki gruntowe trzeba będzie poczekać do czerwca, na półkach polskich sklepów można już znaleźć rodzime ogórki szklarniowe. Nadadzą się do kiszenia, a dzięki radom Magdy Gessler można nadać im dodatkowych walorów. Restauratorka zdradziła patent na to, by nie były zbyt miękkie. Odpowiednią fermentację zapewni im dodanie do zalewy liści wiśni i czarnej porzeczki.

Nie każda sól jest dobra do kiszenia ogórków

Ważny jest także wybór soli podczas kiszenia ogórków i postawienie na sól kamienną. Sól jodowana nie będzie odpowiednia, gdyż spowalnia, za sprawą jodu, proces fermentacji.

Lepiej nie używać tak dużych ogórków do kiszenia. Po ukiszeniu mogą okazać się puste w środku. | fot. Shutterstock

Domowe ogórki kiszone w słoiku. Lista składników

  • 2 kg małych ogórków gruntowych
  • kilka kwiatów kopru (po jednym na słoik)
  • ząbki czosnku (po dwa na słoik)
  • korzeń chrzanu (po kawałku na słoik)
  • liście czarnej porzeczki (po dwa na słoik)
  • liście wiśni (po jednym na słoik)

Ile soli na ogórki kiszone?

Solanka, czyli zalewa, w jakiej będą fermentować ogórki kiszone powinna być wykonana wg następujących proporcji: po dwie płaskie łyżki soli kamiennej na 1 l wody.

Najprostszy przepis na ogórki kiszone. Jak je robi Magda Gessler?

Krok 1. Ogórki należy dobrze oczyścić, najlepiej szczotką i włożyć do miski z wodą do namoczenia na co najmniej godzinę.

Krok 2. W garnku na piecu należy zagotować wodę z solą wg proporcji z listy składników. Należy pamiętać o dokładnym wymieszaniu.

Krok 3. Odcedzamy ogórki i przygotowujemy słoiki - powinny być wyparzone. Na dnie kolejne umieszczamy czosnek, chrzan oraz liście czarnej porzeczki i wiśni. Ogórki wkładamy jak najciaśniej. Gdyby były ułożone luźno, mogłyby wypłynąć na powierzchnię zalewy i nie zostać poddane prawidłowej fermentacji.

Krok 4. Z wierzchu umieszczamy koper z baldachimem z nasionami. Jego umiejscowienie sprawi, że ogórki nie będą buzować/gazować po otwarciu słoików.

W jakiej temperaturze przechowywać ogórki kiszone?

Krok 5. Całość zalewamy solanką i zakręcamy. Odpowiednim miejscem do przechowywania ogórków będzie suche i ciemne miejsce. Idealne temperatury dla fermentacji ogórków oscylują wokół kilkunastu stopni Celsjusza.

Dlaczego ogórki kiszone buzują po otwarciu?

Syczenie wydobywające się ze słojów to znak, że słoiki zostały nieodpowiednio dokręcone. Podobnie z wydobywającą się z nich pianą. Jeśli jednak ogórki gazują po otwarciu to po prostu oznaka fermentacji. Bakterie kwasu mlekowego kiszą ogórki, a ich działanie produkuje dwutlenek węgla i stąd "gazowanie".

Jak przechowywać ogórki kiszone po otwarciu słoika?

Ryzyko zepsucia ogórków będzie zminimalizowane, gdy będą w całości przykryte solanką. Jeśli jednak otworzymy już słownik, powinniśmy go przechowywać w lodówce, a nie w temperaturze pokojowej. Powinny być nadal w całości przykryte zalewą, i w takich warunkach wytrzymają od kilku tygodni do nawet 3 miesięcy.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz