×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Trendy na rynku alkoholi: Czym są premiumizacja i miksologia?
Konsumenci sięgają obecnie po lepsze alkohole oraz piją alkohol głównie w formie drinków i koktajli. Fot. Shutterstock

Trendy na rynku alkoholi: Czym są premiumizacja i miksologia?

Autor: Jakub Szymanek Data: 08 grudnia 2022 15:10

Zdaniem Marka Sypka, dyrektora generalnego Stock Polska, konsumenci sięgają obecnie po lepsze alkohole oraz piją alkohol głównie w formie drinków i koktajli. – Widzimy dwa takie trendy. Jeden nazywany premiumizacją, a drugi miksologią - mówi.

W ocenie dyrektora Marka Sypka, obecnie praktycznie minęły czasy picia wódki w kieliszkach. 

- Jak spojrzymy na młodzież, która chodzi na imprezy, to oni mają kilka setek alkoholi smakowych, którymi się wymieniają, żeby poznać różne smaki. Stąd też pewnie wzrosty alkoholi smakowych - wskazuje dyrektor generalny Stock Polska.

Dziś alkohol jest dodatkiem do posiłku, czymś co ma go urozmaicić

- Miksologia, o której wspominałem, polega na tym, że coraz więcej konsumujemy alkoholi mocnych tak naprawdę w finalnej wersji 6 lub 10 proc., najczęściej w Polsce z colą lub sokiem. To, co również zauważmy, jest coraz większe zainteresowanie polskiego konsumenta koktajlami i przepisami na dobry koktajl, jak sparować dany gatunek alkoholu, czy miksu alkoholowego w postaci koktajlu, z danym posiłkiem. Czyli ten alkohol już nie jest czymś, co 20 lat temu służyło głównie do tego, żeby upić się, bo tak to pewnie wyglądało. Dzisiaj alkohol jest tym czymś, co jest dodatkiem do posiłku, który ma ten posiłek uszlachetnić, urozmaicić – stwierdził Marek Sypek.

- Te dwa trendy są najczęściej zauważalne. Wielość smaków alkoholi smakowych jest naprawdę gigantyczna. I te trendy będą postępować. Konsumujemy fizycznie mniej alkoholu, jak go przeliczymy na ten alkohol stuprocentowy, co jest pozytywne zdrowotnie, bo alkohol spożywany w umiarkowanych ilościach, jak to lekarze mawiają, nie szkodzi, a czasami w pozytywny sposób podnosi ciśnienie i krążenie - podsumował.

Czytaj więcej Dlaczego Polacy piją coraz mniej czystej wódki? Są 2 główne przyczyny

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz