×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Trendy smakowe 2023: tłuszcz, Francja, pikantnie... Smakiem Roku fuzja kuchni wietnamskiej i Cajun
Burger z chrupiącym kurczakiem Mala. Fot. Materiały prasowe

Trendy smakowe 2023: tłuszcz, Francja, pikantnie... Smakiem Roku fuzja kuchni wietnamskiej i Cajun

Autor: Katarzyna Gubała Data: 19 marca 2023 12:45

Od ponad 20 lat zespół ekspertów McCormick, odpowiedzialnych m.in. za smaki produktów takich marek jak Kamis czy Frank’s RedHot, podróżuje po świecie w poszukiwaniu inspiracji i prognozuje, jakie trendy w świecie smaku będą definiowały najbliższy rok. Co trafiło do 23. edycji raportu Flavor Forecast?

Trend 1: Koniec z tłuszczofobią

Tłuszcz powraca do łask. Wykorzystują go w swoich potrawach zarówno szefowie kuchni, jak i konsumenci. Od roślinnych do zwierzęcych, tłuszcze nadają potrawom niezwykły smak i prawdziwie kremową konsystencję - czytamy w komunikacie prasowym.

Według raportu do naszego menu wracają również masła smakowe zarówno domowej roboty, jak i coraz częściej spotykane na półkach sklepowych. Ze względu na zmieniające się preferencje żywieniowe społeczeństw nieustannie poszukiwane są też wegańskie alternatywy, które pozwolą odwzorować przyjemny i kremowy smak tłuszczy zwierzęcych. Wiemy już na pewno, że doskonale sprawdzają się do tego pistacje i orzechy makadamia, a także masło z orzechów laskowych.

- Zmiana podejścia konsumentów z tłuszczofobii na jego akceptację, to dla kucharza wspaniała wiadomość. Tłuszcz to jeden z najbardziej wdzięcznych składników w kuchni! Z łatwością oddaje smak, a przy tym jest tak bardzo wszechstronny w zastosowaniu i potrafi zmienić oblicze wielu potraw, niezależnie od rodzaju kuchni - mówi Maciej Wawryniuk, doradca kulinarny marki Kamis.

I dodaje: - Jeśli chodzi o ten trend to szczególnie polecam  wypróbować w domu carpaccio z pomidorem, grejpfrutem i masłem Yuzu Kosha oraz wegańską pastę carbonara.”

Trend 2: Francja nie tylko ekskluzywnie

To propozycja oparta na tradycyjnych francuskich składnikach i technikach. Łączy podstawy kuchni francuskiej z technikami lub specjałami z innych krajów. Kuchnia francuska nie jest już zastrzeżona tylko dla ekskluzywnych lokali i rygorystycznych zasad gastronomicznych. Staje się narzędziem do eksperymentowania z innymi potrawami, ponieważ konsumenci chcą dziś jeść bardziej fantazyjnie, unikając jednocześnie drogich i ekstrawaganckich metod.

Duża część tego trendu to łączenie francuskich technik lub bazowych potraw, z kuchnią azjatycką. Ciekawe smaki uzyskamy również łącząc ją z produktami roślinnymi.

Trend 3: Ponad płaską pikantność

Ostatni trend ukazuje nam całą złożoność ostrych smaków. Różne składniki zmieniają miejsce odczuwania ostrości, czy czas utrzymywania się jej. Ten trend zdecydowanie wznosi nas poza ramy płaskiej pikantności, w głąb ostrości i uzupełniających ją składników. Przypomina, że postrzeganie ostrości jest doznaniem multisensorycznym i zachęca do spróbowania jeszcze bardziej ekstremalnych smaków, takich jak np. Yuzu Kosho, przyprawy łączonych kuchni wietnamskiej i Cajun, Seeni Sambol, Salsa Macha, Baza zupy Tom Yum, czy przyprawy Chongqing Mala.

Produkty ostre i pikantne z roku na rok odnotowują coraz większe zainteresowanie i wzrost sprzedaży. Duża część ostrych dań i przypraw pochodzi z krajów azjatyckich, ale nie tylko. Kolebką ostrości jest również Meksyk.

- Żaden inny smak nie ma tak wielkiego potencjału jak pikantny. W połączeniu z odpowiednimi składnikami i technikami, profil ostrości może zostać zaprezentowany w taki sposób, że będziemy chcieli jeszcze - opowiada Maciej Wawryniuk i zachęca do wypróbowania w polskiej kuchni kanapki z chrupiącym kurczakiem Mala.

Smak Roku - fuzja kuchni wietnamskiej i Cajun

Za Smak Roku zespół McCormick uznał... fuzję kuchni wietnamskiej i Cajun. To połączenie zostało zainspirowane rosnącym zainteresowaniem potrawami pochodzącymi z regionów azjatyckich. Ta eklektyczna mieszanka łączy wpływy kuchni francuskiej z ostrymi, nie stroniącymi od tłuszczu tradycyjnymi potrawami kuchni wietnamskiej i Cajun - podkreślają eksperci. 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz