Turyści będą zwiedzać winnice w MałopolscePAP - 04 lipca 2021 15:15


Pięć winnic leżących na Małopolskim Szlaku Winnym uczestniczy w tegorocznej edycji Dni Otwartych Winnic, które zaplanowano w sierpniu i wrześniu. W programie jest zwiedzanie i spotkanie z gospodarzami, a także degustacje najlepszych win.

Paweł Tokarczyk, prezes Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, która jest organizatorem szlaku wina w Małopolsce poinformował PAP, że inicjatywa co roku cieszy się wielkim zainteresowaniem zwiedzających.

Turyści będą zwiedzać winnice w Małopolsce

"To już dziewięć lat na Małopolskim Szlaku Winnym. Przed nami kolejne spotkania z małopolskimi winiarzami, degustacje najlepszych małopolskich win i mile spędzony czas w wyjątkowych miejscach" - wskazał.

W tym roku spotkania zaplanowano w pięciu winnicach znajdujących się na Pogórzu Ciężkowicko-Rożnowskim, w Dolinie Dunajca oraz na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Inauguracja odbędzie się 1 sierpnia w Winnicy Gródek, potem enoturyści zwiedzą winnice: Zawadka, Zadora oraz Uroczysko. Zakończenie zaplanowano na 12 września w Winnicy Zagardle.

Zapisy na Dni Otwartych Winnic odbywać się będą jedynie drogą mailową i rozpoczną się 12 lipca. Spotkania są bezpłatne, liczba miejsc jest ograniczona.

Projekt "Szlak Winny w Małopolsce" realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. "Małopolska Gościnna".

Według danych Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, województwo małopolskie jest przodującym regionem w naszym kraju pod względem liczby funkcjonujących winnic. Do tej pory powstało tam już co najmniej 120 takich plantacji, z których 43 prowadzi zarejestrowaną komercyjną działalność.

Gama wyrabianych w Małopolsce win jest szeroka i urozmaicona. Poza klasycznymi winami białymi, czerwonymi i różowymi, wytrawnymi czy półwytrawnymi, powstają tam również wina słodkie oraz musujące.

W ramach Małopolskiego Szlaku Winnego wytypowano i połączono szlakiem wybrane winnice. Obecnie zrzesza on 40 tego typu plantacji. Główną ideą szlaku jest zachęcenie turystów do odkrywania małopolskich winnic, spotkań z ich właścicielami, odkrywania dziedzictwa oraz obcowania z przyrodą regionu.