Partnerzy portalu
Turystyka i gastronomia - kiedyś z rekordowymi wzrostami zatrudnienia. Dziś czekają na cud! Turystyka i gastronomia - kiedyś z rekordowymi wzrostami zatrudnienia a dziś czekają na cud!/ fot. shutterstock

Turystyka i gastronomia - kiedyś z rekordowymi wzrostami zatrudnienia. Dziś czekają na cud!

Autor: PulsHR.pl Data: 01 grudnia 2020 09:31

Na koniec 2019 r. liczba pracujących w gospodarce narodowej wynosiła w naszym kraju 16,1 mln osób. W stosunku do ostatniego dnia 2018 r. było to więcej o 1,1 proc. Największe wzrosty odnotowano w zakwaterowaniu i gastronomii. Sytuacja po 8 miesiącach pandemii - wygląda zupełnie inaczej...  

30 listopada Główny Urząd Statystyczny podał pełne dane na temat pracujących i wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2019 r. W porównaniu z rokiem 2018 największy wzrost liczby pracujących i przeciętnego zatrudnienia widać w  sekcji zakwaterowanie i gastronomia.

Obecnie owa branża należy do tych, które przez walkę z pandemią będzie miała poważny problem z tym, by wyjść na prostą. W niej też liczba rekrutacji jest najmniejsza.

W końcu 2019 r. liczba pracujących w gospodarce narodowej w porównaniu do stanu z 31 grudnia 2018 r. wzrosła w większości sekcji. Największy przyrost liczby pracujących (o 3,9 proc.) odnotowano w skupiającej ponad 300 tys. pracujących sekcji zakwaterowanie i gastronomia.

O ponad 3 proc. wzrosła również liczba pracujących w sekcjach informacja i komunikacja, transport i gospodarka magazynowa oraz budownictwo.

Liczba pracujących zmniejszyła się w trzech sekcjach: obsługa rynku nieruchomości (spadek o 4,2 proc.), w działalności finansowej i ubezpieczeniowej (minus 0,8 proc.) oraz w sekcji rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (obniżka o 0,2 proc.).

W ostatnim dniu 2019 r. największą liczbę pracujących skupiało nadal przetwórstwo przemysłowe. Pracujący w tej sekcji stanowili 17,6 proc. ogółu pracujących w gospodarce narodowej.

Więcej czytaj na www.pulshr.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz