×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Twórcy Warszawskiego Festiwalu Piwa stworzyli nowe wydarzenie w stolicy. Sprawdź szczegóły
10-11 grudnia w Warszawie odbędą się Stołeczne Targów Rzemiosła. / fot. materiały prasowe

Twórcy Warszawskiego Festiwalu Piwa stworzyli nowe wydarzenie w stolicy. Sprawdź szczegóły

Autor: Jakub Szymanek Data: 06 grudnia 2022 11:01 | Aktualizacja: 07 grudnia 2022 13:23

Twórcy Warszawskiego Festiwalu Piwa zapraszają na Stołeczne Targi Rzemiosła. Wydarzenie odbędzie się 10-11 grudnia na stadionie Legii.

Warszawski Festiwal Piwa stawia na rzemiosło. Czym są Stołeczne Targi Rzemiosła?

Pomysłodawcy Warszawskiego Festiwalu Piwa, działający na co dzień jako Stowarzyszenie Wolny Kraft, stworzyli nowe wydarzenie w stolicy, które swoją premierę będzie mieć w najbliższy weekend. Stołeczne Targi Rzemiosła zadebiutują 10 grudnia i potrwają dwa dni. Podczas targów będzie można kupić m.in. ręcznie przygotowane ozdoby świąteczne, prezenty, jedzenie oraz rzemieślnicze alkohole.

Stołeczne Targi Rzemiosła to coś więcej niż miejsce, gdzie wchodzi się jak do galerii handlowej i wychodzi z licznymi siatkami. To przestrzeń, do której można po prostu przyjść, żeby dotknąć, powąchać, spróbować, żeby poobcować z rękodziełem. Uruchamiamy wszystkie zmysły, bo bardzo chcemy, żeby odwiedzający targi dostrzegli, że rzemiosło to coś więcej niż małe, duszne zakładziki ukryte w suterenach, prowadzone przez ludzi oderwanych od rzeczywistości. To przecież też nowatorskie pomysły i nowoczesne produkcje, powstałe w oparciu o tradycyjne myślenie i zachowujące szacunek dla niego – wyjaśnia Paweł Leszczyński, pomysłodawca Targów.

– Ale też w Warszawie brakuje właśnie spójnej, świeżej, nowoczesnej przestrzeni, w której mogą się zaprezentować i tradycyjni wytwórcy i ich nowocześni następcy – dodaje Michał Lassota, drugi z organizatorów. – A przede wszystkim brakuje miejsca, w którym w centrum jest człowiek, a nie tylko to, co tworzy – kończy.

"By rzemiosło rosło": do kogo skierowane są Stołeczne Targi Rzemiosła?

Twórcom Targów marzy się, aby te stały się czymś w rodzaju platformy łączącej tradycję i nowoczesność – zarówno dla wystawców jak i odwiedzających. Ci pierwsi mają okazję zaprezentować to, co wytwarzają często z pokolenia na pokolenie. Ci drudzy mogą poznać proces tworzenia, a dzięki temu lepiej zrozumieć przedmioty. 

– Wiele osób będzie pewnie szukać prezentów świątecznych. My chcemy pomóc im znaleźć nie te odtwórcze, ale wytwórcze – oryginalne, pomysłowe i solidne. Jesteśmy za tym, żeby kupować mądrze, rzeczy dobrej jakości, które będą służyć przez lata. Wiemy, że wystawcy, których zapraszamy na targi, wyznają te same idee, co my. Możemy za nich ręczyć. Ale nie jesteśmy i nie chcemy być świątecznym kiermaszem. Marzy nam się, żeby odwiedzający targi zachwycili się rękodziełem tak samo, jak my, żeby chcieli dowiedzieć się o nim więcej, żeby zaciekawili się jego historią. Żeby złapali tę samą zajawkę na rękodzieło i rzemiosło, co my – mówi Leszczyński.

Stołeczne Targi Rzemiosła: jaka jest oferta?

Jak już wspomnieliśmy, podczas targów będzie można kupić ręcznie przygotowane ozdoby świąteczne, różne prezenty, regionalne produkty oraz rzemieślnicze browary i alkohole. Na miejscu będą odbywać się różne degustacje i warsztaty. Będzie możliwość również spróbowania dań przygotowanych przez wyselekcjonowane foodtrucki.

– Chcemy, żeby nasi goście mogli się odprężyć, odpocząć i po prostu dobrze bawić, ale też liczymy, że w tej zabawie uda nam się przemycić nieco wiedzy na temat rzemiosła, pokazać, jak to wyjątkowa i trudna praca i, co tu owijać w bawełnę, liczymy, że uczestnicy warsztatów zarażą się naszą pasją do rękodzieła – wylicza Leszczyński.

Stołeczne Targi Rzemiosła: ile kosztuje wstęp?

Udział w Targach jest płatny, zarówno jeśli chodzi o wystawców, jak i gości. Za bilet jednorazowy na Targi trzeba zapłacić 15 zł. Z kolei cena za bilet na dwa dni Targów wynosi 25 zł. Dodatkowo płatne są udziały w różnych warsztatach przygotowanych przez organizatorów jak np. warsztaty mydlane - 130 zł, degustacja miodów - 45 zł, cupping - 45 zł czy degustacja piw - 34 zł.

Bilety są do kupienia online lub bezpośrednio przed wydarzeniem. Szczegóły znajdziecie na stronie organizatorów: https://stolecznetargi.pl/bilety/ 

Czy Stołeczne Targi Rzemiosła pójdą w ślady Warszawskiego Festiwalu Piwa?

W planach pomysłodawców wydarzenia są współpracę z organizacjami pozarządowymi, domami kultury czy muzeami.

– Apetyty mamy ogromne, ale podpatrywanie rzemieślników nauczyło nas, że wszystko jest kwestią czasu i wprawy. Więc nawet jeśli nie wszystko zrealizujemy już teraz, to będziemy rozwijać się przy kolejnych edycjach, dokładnie jak to miało miejsce przy Festiwalu Piwa. Popełnialiśmy błędy, ale też uczyliśmy się na nich. Jesienią ugościliśmy 17 tysięcy osób i zebraliśmy kilkadziesiąt tysięcy złotych na cele charytatywne.

Robimy komercyjne targi, na których zarabiamy i na których, mamy wielką nadzieję, dobrze zarobią rzemieślnicy. Żyjemy w takich czasach, że wszystko obraca się wokół pieniądza i nie da się przed tym uciec. Ale można nieco poprzestawiać akcenty. My nasz kładziemy na marzeniu, żeby stać się kimś w rodzaju mecenasa rzemiosła, który otoczy je opieką i sprawi, że będzie się rozwijało. Stąd nasze hasło przewodnie: „By rzemiosło rosło”. I my, i STR będziemy rosnąć razem z nim – mówi Lassota. 

Dodajmy, że partnerem Stołecznych Targów Rzemiosła jest Warszawska Organizacja Turystyczna, a patronami medialnymi Meloradio, Radio Kampus, NaszeMiasto.pl, HorecaTrends.pl i PortalSpożywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz