Partnerzy portalu
Umowy najmu w galeriach będą czasowo wygaszone Umowy najmu w galeriach będą czasowo wygaszone; fot. shutterstock

Umowy najmu w galeriach będą czasowo wygaszone

Autor: PAP Biznes Data: 29 marca 2020 11:13

Umowy najmu w galeriach będą czasowo wygaszone, a po ustaniu epidemii najemca będzie zobowiązany do złożenia oferty galerii, tak jak wynikało to ze starej umowy, jednak na dłuższy okres i na początek z niższym czynszem - wynika z autopoprawki do specustawy ws. pakietu antykryzysowego oraz wypowiedzi szefowej resortu rozwoju.

Z powodu ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii, zakazano prowadzenia niektórych działalności gospodarczych w galeriach handlowych, w których powierzchnia sprzedaży przekracza 2000 m kw.

Autorzy autopoprawki piszą, że w związku z tym prowadzenie dotychczasowej działalności w tych miejscach jest zabronione (punkty sprzedaży lub świadczenia usług są zamknięte), albo stało się mniej opłacalne z powodu zmniejszenia liczby klientów przebywających w galeriach handlowych (punkty sprzedaży lub świadczenia usług notują spadek przychodów).

"Umowy najmu albo inne umowy o korzystanie z powierzchni w tych galeriach powinny zostać czasowo wygaszone, aby najemcy i wynajmujący nie byli zobowiązani do wzajemnych świadczeń, generujących dla obu stron koszty w tym okresie" - napisano w autopoprawce.

"Po ustaniu zakazu dotychczas korzystający z powierzchni w galerii handlowej będą zobowiązani do złożenia oferty przedłużenia czasowo wygaszonego stosunku prawnego na takich samych zasadach jak wnikające z postanowień umowy, jednak przez dłuższy okres, tj. okres zakazu i dodatkowo 6 m-cy od dnia odwołania tego zakazu. Jeśli oferta nie zostanie złożona w terminie 3 m-cy od dnia zniesienia zakazu, umowy będą uważane za niewygaszone czasowo" - dodano.

Czynsze płacone po ustaniu zakazu będą przez kilka miesięcy niższe, niż przed okresem zakazu - wynika z wypowiedzi minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, która w piątek w Sejmie prezentowała specustawę.

"Na mocy nowych umów wydłużamy pas startowy i te pierwsze miesiące będą obłożone niższym czynszem niż przed czasem wirusa" - powiedziała.

Autorzy poprawki napisali, że przepis o czasowym wygaśnięciu umów powinien obowiązywać od dnia ogłoszenia zakazu, przepis o powinności złożenia oferty od dnia zniesienia tego zakazu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz