Partnerzy portalu
Wakacje 2022 - jak wyglądają trendy urlopowe w wyszukiwarce Google Liczba wyszukiwań noclegów rośnie. W maju była o 40% wyższa w skali rok do roku. Fot. Materiały prasowe

Wakacje 2022 - jak wyglądają trendy urlopowe w wyszukiwarce Google

Autor: Oprac. KG Data: 20 czerwca 2022 11:10

Liczba wyszukiwań noclegów wzrosła w maju aż o 40% w skali rok do roku - poinformował Google. Co więcej, w tym roku liczba wyszukiwanych haseł dotyczących lotów była znacznie wyższa niż nawet w latach przed pandemią. Chętniej niż rok temu wybieramy też podróże zagraniczne niż krajowe.

Wyszukiwania związane z podróżami w Google w maju 2022 przewyższyły poziom wyszukiwań z czasu przed pandemią, czyli z lipca 2019 - czytamy w komunikacie prasowym. 

W maju 2022, Polki i Polacy znacznie częściej szukali zarówno noclegów na wakacje (wzrost o 40% w maju w skali rok do roku), jak i lotów (wzrost o 20% w maju 2022 w skali rok do roku). Co więcej, o 45% wzrosła liczba wyszukiwań lotów (porównując maj 2022 do maja 2019, czyli do czasu jeszcze przed pandemią).

Wracamy do przedpandemicznych przyzwyczajeń

Jak podaje Jacek Bisiński, Travel Industry Manager w Google, już rok temu było widać znaczącą zmianę trendu w preferencjach Polek i Polaków co do wyboru kierunków wakacyjnych w porównaniu do pierwszych, “pandemicznych” wakacji w 2020.

- Pojawiło się większe zainteresowanie podróżami lotniczymi oraz coraz chętniej planowane były podróże zagraniczne. Dziś z pewnością możemy potwierdzić hipotezę, że w pierwsze wakacje bez znaczących obostrzeń Polki i Polacy wrócą do przedpandemicznych przyzwyczajeń i będą przypominały bardziej 2019 rok niż poprzednie lata w trakcie pandemii. Mówi o tym na pewno wielkość wyszukiwań związanych z lotami, która w maju 2022 już przekroczyła rekordowy poziom z lipca 2019 – komentuje Jacek Bisiński. 

Energylandia królową wyszukiwań, za nią Zakopane i park wodny Suntago

Wakacyjne planowanie sprzyja też wyszukiwaniu i sprawdzaniu atrakcji turystycznych w różnych regionach. W maju tego roku hasła powiązane z atrakcjami turystycznymi były wyszukiwane przez Polki i Polaków o 20% częściej niż w roku ubiegłym. Wśród najpopularniejszych atrakcji turystycznych kolejny raz prym wiedzie Energylandia. Wśród topowych 10 lokalizacji znalazły się także:

  • Zakopane,
  • park wodny Suntago,
  • Szklarska Poręba,
  • Kazimierz Dolny,
  • Karpacz,
  • Zoo we Wrocławiu,
  • Kołobrzeg,
  • Szczyrk
  • Bieszczady

Na topie Włochy, Grecja i Hiszpania oraz ''tanie loty''

W maju 2022 roku 55% wyszukiwań związanych z podróżami w Polsce dotyczyło lokalizacji w naszym kraju, a kierunki zagraniczne stanowiły 45%. Liczby te praktycznie pokrywają się z danymi sprzed pandemii, czyli z 2019 roku: wtedy podróże krajowe stanowiły 56% wyszukiwań, a zagraniczne - 44%. Zarówno w 2020 roku, jak i 2021 obserwowaliśmy zmianę - wtedy lokalizacje w Polsce zdecydowanie dominowały nad tymi zagranicznymi i stanowiły ponad 60% wszystkich wyszukiwań lokalizacji wakacyjnych. 

- Wyszukiwania w Google wskazują, że zachowania podróżnicze Polek i Polaków w kontekście turystyki lokalnej w porównaniu do zagranicznej wróciły do poziomu sprzed pandemii - wskazuje Jacek Bisiński. - Co więcej, hasło “tanie loty” cieszy się zainteresowaniem na niespotykanym dotąd poziomie: w maju 2022 jego popularność wzrosła o 138% w zestawieniu rok do roku.

Google_infografika 2.png

 Jakie kierunki zagraniczne cieszą się wśród Polaków największym zainteresowaniem w 2022 roku?

W czołówce znalazły się kolejno: Włochy, Grecja, Hiszpania, Turcja oraz Chorwacja. Kraje takie jak Egipt, Malediwy czy Dominikana, które w czasie pandemii zyskały na popularności ze względu na brak obowiązujących obostrzeń dotyczących wjazdu, powróciły na miejsca sprzed pandemii: czyli kolejno na 13., 34. i 41. miejsca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz