×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Wakacje Polaków 2021. Jakie kierunki wybrali
Pandemia zamknęła granice wielu krajów, a w tych otwartych wymagania antypandemiczne mogły rodaków zniechęcać do międzynarodowych podróży./fot. shutterstock

Wakacje Polaków 2021. Jakie kierunki wybrali

Autor: Business Insider Polska Data: 10 września 2021 09:15 | Aktualizacja: 10 września 2021 10:05

Blisko 60 proc.  Polaków wyjechało w tym roku na wakacyjny urlop. W tym roku postawili na urlop w kraju, tylko co piąty badany wyjechał za granicę.

Z badania UCE RESEARCH dla portalu Business Insider Polska wykonanego pod koniec sierpnia wynika, że ponad połowa Polaków (że 56,3%  ankietowanych) wyjechała latem na urlop. Dotyczy to wyjazdów poza miejsce zamieszkania na dłużej niż 5 dni. Przeszło 2% rodaków pojedzie na wakacje po sezonie.

81,2% badanych spędziło urlop na terenie Polski, a 18,8% wyjechało za granicę. Na krajową turystykę przeznaczyli przeważnie do 1 tys. zł na członka rodziny, zaś w przypadku zagranicznych wyjazdów kwota ta była co najmniej dwukrotnie wyższa.

Jak wiadomo, pandemia zamknęła granice wielu krajów, a w tych otwartych wymagania antypandemiczne mogły rodaków zniechęcać do międzynarodowych podróży.

Polacy zmęczeni pandemią

– Wyniki są pozytywne. Wczesną wiosną taki wyjazd deklarowało 48,3% osób. Polacy mogli mieć obawy związane z wyjazdami, bo w zeszłym roku była dużo gorsza sytuacja epidemiologiczna. Natomiast ostatnio poprawiła się, dlatego zmęczeni rodacy tłumnie wyruszyli w podróże – komentują autorzy badania z UCE RESEARCH.

Otwarte hotele i lipcowe ciepło zdecydowanie sprzyjało planom urlopowym. Według Piotra Kuczyńskiego, analityka rynków finansowych, prawie 60% rodaków wypoczywających poza swoim miejscem zamieszkania to bardzo dobry wynik. To pokazuje, że rzeczywiście wielu Polaków odłożyło podczas pandemii spore środki, które w dużej mierze posłużyły im do zapewnienia urlopu.

– Jeżeli chodzi o sytuację finansową rodzin, to w pandemii nie doszło do jakiegoś załamania. Polacy mocno powstrzymywali się z konsumpcją od kwietnia 2020 roku do marca 2021 roku. Wynikało to zarówno z obaw przed tym, co się może wydarzyć, jak i z zamykania galerii handlowych. Na pewno też widać efekt niskich stóp procentowych, które nie zachęcają do oszczędzania. Zapewne niektóre osoby doszły do wniosku, że skoro nic nie zarabiają na lokatach, to wydadzą część pieniędzy na wakacyjny wyjazd – analizuje ekonomista Marek Zuber.

Zdaniem ekspertów z UCE RESEARCH, mimo powyższych wyników widać, że Polacy nadal zachowują się dość zachowawczo, tj. ostrożnie wydają pieniądze, bo sytuacja gospodarcza wciąż nie jest do końca pewna. Do tego dochodzą ciągłe podwyżki cen różnego rodzaju towarów i usług. A to wszystko ma bezpośrednie przełożenie na podejmowane decyzje.

Badanie przeprowadzono metodą CAWI (wywiad internetowy) na reprezentatywnej próbie 1002 dorosłych Polaków.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz

komentarze

  • Danuta

    My odpoczywaliśmy w Zajeździe Jurajskim w Podlesicach. Było super i na pewno tam wrócimy :)