Partnerzy portalu
Weganizm - roślinne zamienniki to już standard!
fot. shutterstock

Weganizm - roślinne zamienniki to już standard!

Autor: www.horecatrends.pl Data: 25 września 2019 15:13 | Aktualizacja: 26 września 2019 08:44

Weganizm i wegetarianizm to tendencje, które obecnie silnie wpływają na działalność innowacyjną na globalnym rynku żywności. Trend roślinny na rynku żywności jest więc faktem. Wiele wskazuje również na to, że przyszłość także jest roślinna...

Dieta roślinna ma swój początek już w starożytnej Grecji, ale od kilkunastu lat przeżywa swój absolutny renesans. W popularyzację wegetarianizmu i weganizmu aktywnie włącza się wiele gwiazd, celebrytów i influencerów. To grono poszerza się coraz bardziej, co spowodowało, że w 2019 roku wegetarianizm wymieniany jest jako jeden z 10 najważniejszych trendów!

Mimo popularyzacji roślinnych trendów w odżywianiu, produkcja mięsa na światowym rynku wzrasta – w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat aż 4-krotnie. Dlatego ważna jest promocja diet przyjaznych środowisku nie tylko na poziomie konsumenckim, ale również instytucjonalnym – co zaczyna się dziać w kolejnych krajach Zachodu – informuje Roślinniejemy.org. Z raportu ONZ wynika, że dieta roślinna jest realnym narzędziem w walce z globalnym ociepleniem.

Prognozy mówią, że w 2050 roku na świecie będzie ok. 10 miliardów ludzi. Produkcja żywności, zwłaszcza mięsa, będzie wówczas gigantycznym wyzwaniem. Zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę zmiany klimatu.


Obecnie blisko 30 proc. Polaków deklaruje, że od czasu do czasu spożywa produkty roślinne będące bezpośrednimi alternatywami mięsa, 6% robi to regularnie, a 31% jest otwarta by próbować takich produktów. Asortyment zarówno na półkach sklepowych sieci handlowych jak i menu lokali i restauracji są coraz bogatsze - kolejni producenci proponują coraz wyższej jakości roślinne burgery (np. światowych marek jak Beyond Meat czy Linda McCartney), nuggetsy, czy kiełbaski oraz kurczaki (a właściwie qurczaki). W odpowiedzi na potrzeby związane ze stylem odżywiania dzisiejszych konsumentów, inspirujące zmiany nastąpiły w kategorii zamienników mięsa.

– Obecnie na półce znaleźć można wiele wariantów bazujących na składnikach spójnych z dietą wegetariańską i wegańską, w różnych formatach (m.in. burgery, kiełbaski, ‘mięso mielone’), a także przykuwających uwagę wariantach smakowych. Rozwój tej kategorii jest kluczowy nie tylko z uwagi na dotarcie do grupy osób stosujących diety roślinne (w różnych wymiarach), ale także dla pozyskania nowych konsumentów. Zamienniki produktów mięsnych oferują nowe doświadczenia smakowe, a także wartości odżywcze, które stają się ciekawym urozmaiceniem dla osób niestosujących żadnych diet eliminacyjnych – dodaje Senior Food and Drink Analyst Mintel.

Żywność 100 proc. roślinna z roku na rok staje się coraz popularniejsza. Sięgają po nią nie tylko zadeklarowani weganie, lecz także dotychczasowi mięsożercy czy fleksitarianie. Jak pokazują ostatnie lata, na ten kierunek otwierają się również giganci fast food.

W kwestii przyszłości żywności coraz częściej mówi się na temat mięsa hodowanego komórkowo. Jak informują Wysokie Obcasy „już w XIX wieku francuski chemik prof. Marcellin Pierre Berthelot przekonywał, że hodowla mięsa w laboratoriach będzie rzeczywistością w 2000 roku, a Winston Churchill w roku 1931 napisał: "Uciekniemy od absurdu hodowania całej kury po to tylko, by zjeść pierś lub skrzydło, poprzez rozwijanie tych części oddzielnie".

Po "fake meat" przyszedł czas na "faux fish". O ile rok 2018 był dla wegan rokiem „krwawiącego” burgera roślinnego, o tyle w roku 2019 dominują niby-ryba, np. seleryba (z selera) lub tofuryba (z tofu).

Również firmy sektora jajecznego coraz bardziej interesują się nienasyconym jeszcze rynkiem roślinnych alternatyw dla jaj. Globalni gracze przyglądają się trendom, podejmują wyzwania otwierając się na nowe rozwiązania i inwestując w technologie przyszłości. 

Mocno ewoluuje kategoria sera, w pewien sposób wypełniając ‘proteinową lukę’ w codziennym menu wegetarian, a także fleksitarian, czy osób poszukujących nowych rozwiązań w swojej diecie. Pojawia się coraz więcej wariantów, które mogą stać się ‘gwiazdą’ głównego posiłku, w tym m.in. sery do grillowania.

Od lat również sporo się dzieje na rynku mleka. ProVeg Polska szacuje, że rynek roślinnych zamienników mleka wart jest ok. 120 mln zł i będzie rósł dalej. Już teraz można tego typu produkty spotkać praktycznie w każdej dużej sieci sklepów spożywczych, sklepach internetowych oraz oczywiście w sklepach ze zdrową żywnością. Mleka roślinne są dostępne również w znaczącej liczbie kawiarni i innych punktów gastronomicznych, zwłaszcza w dużych miastach. 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz

komentarze

  • Gość

    Jakim stadem? :D idziesz za stadem od urodzenia jedząc zwierzęta. Boli Cię czyjeś odżywianie z pozytywnym wpływem na zdrowie, dobrobyt zwierząt i stan planety?
  • Gość

    Z pewnością nie pójdę za tym stadem . Oczywiście każdy ma prawo wyboru . Ale ja czuję się fantastycznie jedząc raz dziennie , tłuste mięso . Jeśli warzywo to tylko ziemniak . Żadnej mąki i cukru . Suplementuje jod w postaci Lugoli , pozbyłam się wielu dolegliwości . Życzę powodzenia . Nie lubię być trendy .