Partnerzy portalu
Weganizm zmienia strategie sieci gastronomicznych i handlowych fot. unsplash.com

Weganizm zmienia strategie sieci gastronomicznych i handlowych

Autor: www.horecatrends.pl / foodnavigator.com Data: 28 stycznia 2019 12:28

Z badań firmy Mintel wynika, że trend na weganizm wymógł na gastronomii i sieciach handlowych wprowadzenie innowacji produktowych. Są to już nie tylko alternatywy dla mięsa czy nabiału, ale pełnoprawne i kompleksowe dania oparte na roślinach.

W 2018 r. Wielka Brytania stała się stolicą wegańskiego świata - była krajem, w którym wprowadzono największą liczbę nowych produktów wegańskich, wyprzedzając Niemcy, które wcześniej prowadziły w zestawieniu. Mintel ujawnił, że 16% nowych produktów wprowadzonych na rynek w 2018 r. w Wielkiej Brytanii miało oświadczenia wegańskie lub po prostu nie zawierało żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. Wzrasta liczba konsumentów szukających opcji bezmięsnych, które są postrzegane jako bardziej etyczne i zdrowsze. Według analizy zleconej przez brytyjskiego sprzedawcę Waitrose, jeden na trzech Brytyjczyków zaprzestał lub ograniczył spożycie mięsa. Informacje o weganizmie propagowane są poprzez media społecznościowe - szczególnie wśród młodszych konsumentów, dla których weganizm opowiada o ich tożsamości i światopoglądzie.

Ważnym źródłem inspiracji dla wegańskich innowacji jest sektor usług gastronomicznych i hotelarskich. W przestrzeni poza domem szefowie kuchni i restauracje rzuciły wyzwanie, by powtórzyć poziom zadowolenia z posiłku bez mięsa lub nabiału. Jeśli ktoś jadł "na mieście" smaczna potrawę wegańską powoduje, że przygotować ją także w domu. 

Sieci handlowe zareagowały na ten trend przenosząc produkty wegańskie na czołowe miejsce na półkach. A są to już tylko proste alternatywy dla ryb, mięs czy nabiału, ale potrawy wykorzystujące warzywa i inne produkty roślinne na różne - czasem innowacyjne - sposoby. 

Weganizm wyzwolił także kreatywność konsumentów. Oczekują oni już nie tylko tego, że kupią gotowe posiłki, ale także produkty, które pomogą im w przygotowaniu własnych "naprawdę ekscytujących" wegańskich posiłków w domu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz