×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Wegańska Warszawa - opowieść o ludziach, jedzeniu i wizji
"Wegańska Warszawa" opowiada o kultowych przedsiębiorstwach oferujących wegańską żywność z różnych stron świata; fot. mat. pras.

Wegańska Warszawa - opowieść o ludziach, jedzeniu i wizji

Autor: horecatrends.pl Data: 18 stycznia 2022 09:45

14 stycznia swoją premierę online miał krótkometrażowy film o twórcach i twórczyniach stołecznych biznesów opartych o kuchnię roślinną. "Wegańska Warszawa" opowiada o kultowych przedsiębiorstwach oferujących wegańską żywność z różnych stron świata.

Zgodnie z raportem portalu Happycow.pl z 2019 r. Warszawa to jedno z 10 najbardziej przyjaznych weganom i wegankom miast na świecie. Tworzący raport doliczyli się w stolicy 47 wegańskich restauracji i ponad 100 miejsc przyjaznym diecie bezmięsnej, a liczby te pomimo pandemii cały czas rosną. Obecnie w aplikacji twórców raportu dostępnych jest ponad 60 wegańskich miejsc.

Wegańska Warszawa

14 stycznia swoją premierę online miał krótkometrażowy film o twórcach i twórczyniach stołecznych biznesów opartych o kuchnię roślinną. "Wegańska Warszawa" opowiada o kultowych przedsiębiorstwach oferujących wegańską żywność z różnych stron świata. Youmiko Vegan Sushi, Słuszna Strawa, czy Lokal Vegan Bistro, od lat karmią Polki i Polaków, poszerzając ich kulinarne horyzonty.  Biznesy takie jak Roślinny Qurczak zaczynają natomiast pukać do sklepów w całej Polsce.

Tak samo, jak cały sektor, roślinne biznesy dotknięte zostały przez COVID-19, jednak coś szczególnego pozwoliło im przetrwać. Bohaterki i bohaterowie materiału to głównie osoby, które założyły własny biznes, często bez pieniędzy i wsparcia gigantów, ale zawsze z wizją i pasją. Tworząc zgrane zespoły udało im przejść przez czas pandemii i utrzymać stały zespół ludzi. Wiara w potrzebę zmiany nawyków żywieniowych Polek i Polaków to ich źródło energii do działania. Satysfakcję z wysiłku dają im momenty, kiedy zatwardziały mięsożerca chwali sojowego schabowego, lub też nie jest w stanie odróżnić go od zwierzęcego.

Jeszcze przed premierą film otrzymał wiele pozytywnych recenzji.

,,Napisać, że jestem zachwycona, to zbyt mało. Znów zakiełkowała we mnie nadzieja, która już dawno zatruła się kiełbasą.” - napisała Dorota Sumińska - Dziennikarka, autorka książek i lekarka weterynarii.

,,Wegańska Warszawa to świat stworzony przez prawdziwych ludzi motywowanych wizją zrównoważonej, zdrowej, pełnej empatii przyszłości dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców planety Ziemi - powiedział Philip Lymbery - Dyrektor Generalny Compassion in World Farming International

,,Weganizm łączy osoby, które któregoś dnia dostrzegły etyczne i klimatyczne konsekwencje naszego systemu produkcji żywności i zdecydowały, że nie będą odwracać wzroku od cierpienia milionów zwierząt hodowanych i zabijanych każdego dnia w Europie" skomentował - Brigitte Gothière - Współzałożycielka francuskiej organizacji L214

,,Wegańska Warszawa to pouczający, osobisty portret niewidzialnych na co dzień bohaterów i bohaterek, którzy po cichu budują lepszy, pełen empatii świat. Ich historie, wydobyte na światło dzienne poprzez film, pozwalają nam sobie wyobrazić, jak mogłaby wyglądać lepsza przyszłość dla naszej planety i wszystkich jej mieszkańców i mieszkanek” stwierdziła - Jennifer Stojkovic - Założycielka Vegan Women Summit (VWS)

Reportaż powstał dzięki wsparciu Veg Fund oraz Green REV Institute, a matronatem specjalnym objęła go dr. Sylwia Spurek, Posłanka do PE Greens/EFA. Partnerami specjalnymi filmu zostały organizacje Akcja Demokracja i Plant Based Treaty.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz