Partnerzy portalu
Weselny wiejski stół bez mięsa? Weselny wiejski stół bez mięsa?

Weselny wiejski stół bez mięsa?

Autor: portalspozywczy.pl Data: 06 lipca 2021 17:30

Wiejski stół na weselu bez mięsa? Popularny i lubiany przez większość gości, ale przez wegetarian często omijany szerokim łukiem. Czy wiejski stół można przygotować zupełnie inaczej?

Wiele par decyduje się na przygotowanie wiejskiego stołu ze względów praktycznych i dekoracyjnych. Odrębna ława z aromatycznymi wędlinami i szerokim wyborem kiełbas pozwala zaoszczędzić miejsce na stolikach gości oraz stanowi dopełnienie wystroju sali, szczególnie jeśli wybraliśmy styl boho lub rustykalny.

Organizując wesele nowoczesne lub glamour często pomija się ten element, stawiając raczej na stół słodki, który uznawany jest za bardziej elegancki i kolorowy. Założyciele firmy BezMięsny przekonują jednak, że wiejski stół także może być pomysłowy i pełen barw.

Wiejski stół bez mięsa - jak to możliwe?

- Chcemy pokazać, że wiejski stół można przygotować nieco inaczej. Rośnie liczba osób na diecie roślinnej i coraz częściej odzywają się do nas pary, które chciałyby zapewnić sycące słone zakąski także tym gościom. Zdarza się, że sama Para Młoda odżywia się na co dzień wegetariańsko i ich marzeniem jest przygotować wszystkie potrawy bez mięsa – komentuje Igor Sadurski, jeden z dwóch założycieli firmy BezMięsny.

– Nasze wyroby wyglądają i smakują tak samo dobrze jak tradycyjne. Można je podać na wiele sposobów, ale nie wymagają dodatkowego przyrządzania – zupełnie jak zwykłe wędliny czy kiełbasy – dodaje Rafał Czech, drugi z założycieli. 

Kuchnia wegańska na weselu

Anna Jabłońska, właścicielka firmy DecoFloress & Wedding Planner, która w branży ślubnej jest od wielu lat wskazuje, że pary młode chcą mieć wybór

– Płacąc niemałe kwoty za talerzyk w domu weselnym lub restauracji, chcą zaoferować smaczne potrawy wszystkim gościom. Jeszcze kilka lat temu wynajmując salę nie miało się pewności, że kuchnia prawidłowo przygotuje posiłek wegetariański czy wegański. Teraz jest to jeden z wyznaczników prestiżu. Jeśli menadżer sali robi wielkie oczy na wieść o tym, że wśród gości będą wegetarianie, to jasny znak, że restauracja nie idzie z duchem czasu – komentuje Jabłońska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz