Partnerzy portalu
Wielkanoc 2022. Jakie ciasta królują na polskich stołach? Polacy uwielbiają wiec i jeść ciasta. Zwłaszcza podczas świąt/fot. shutterstock

Wielkanoc 2022. Jakie ciasta królują na polskich stołach?

Autor: AW Data: 07 kwietnia 2022 16:09

Polacy z okazji Wielkanocy najchętniej pieką mazurka. Na kolejnych miejscach są: sernik, babka oraz makowiec. Dużą popularnością cieszą się również wypieki wegańskie - wynika z raportu przeprowadzonego przez markę Kasia.

Wielkanoc 2022: ulubione ciasta Polaków

Marka Kasia zainicjowała badanie wielkanocnych zwyczajów Polaków dotyczących świątecznych wypieków. Okazuje sie, że ciasta goszczą na świątecznych stołach aż u 97% Polaków (badanie Biostat dla marki Kasia, marzec 2022).

70% badanych deklaruje, że przygotowuje je samodzielnie. Okazuje się, że pieczenie to nie tylko domena kobiet. 60% ankietowanych mężczyzn przyznało, że piecze na Wielkanoc.

Wielkanoc za pasem - ile ciast pojawi się na stole

Ile ciast pojawia się w naszych domach na święta? Wyniki badania wskazują, że uwielbiamy wielkanocne słodkości – respondenci najczęściej wskazywali (ponad 56%), że podają na stół minimum 3 ciasta. Co ważne, w opinii większości ankietowanych (73,8%), podczas tegorocznych świąt wielkanocnych będzie ich tyle samo, co w roku ubiegłym.

Jedną z ciekawych tendencji jest coraz większy udział ciast wegańskich w świątecznym menu. Już niemal 1/3 konsumentów w wieku 30-39 lat przygotowuje wypieki powstałe wyłącznie na bazie składników pochodzenia roślinnego.

Wielkanoc 2022 - mazurek czy sernik?

Mazurek to król wielkanocnych wypieków. Ale tuż za nim w rankingu najpopularniejszych ciast plasują się sernik, babka oraz makowiec. 

Przepisy na wielkonocne ciasta

Źródłem kulinarnych inspiracji są dla Polaków głównie przepisy od znajomych i rodziny (68,2%) oraz te pochodzące z kulinarnych portali internetowych (59,8%). Kobiety częściej niż mężczyźni sięgają po przepisy z serwisów internetowych oraz po te proponowane przez influencerów.

Konsumenci chcą korzystać ze sprawdzonych przepisów, by mieć pewność udanych wypieków. Ich gwarancją są najwyższej jakości składniki – mówi Paulina Spratek z Upfield Polska.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz