Partnerzy portalu
Wielkanoc za pasem. Czy catering to dobry pomysł na świąteczny biznes? Polscy konsumenci coraz chętniej korzystają z cateringu na co dzień ale i w okresie świątecznym/fot. shutterstock

Wielkanoc za pasem. Czy catering to dobry pomysł na świąteczny biznes?

Polacy coraz odważniej i chętniej korzystają z cateringu w okresie świątecznym. Czy warto wprowadzić to rozwiązanie do swojej oferty?

Autor: MB Data: 30 marca 2022 21:44

Catering na Wielkanoc 

Coraz więcej konsumentów decyduje się na zamawianie potraw na wynos. Nie jest tajemnicą, że dla części restauracji pakowanie próżniowe żywności i dostawy gotowych dań były w pandemii w zasadzie jedynym sposobem na zarobek.

To biznesowy pomysł dla restauracji nie tylko na co dzień ale i na święta. Zwłaszcza, że od kilku lat zmienia się podejście polskich konsumentów do świętowania. Coraz więcej Polaków woli spędzać świąteczny czas z bliskimi zamiast poświęcać długie godziny na sprzątanie czy gotowanie tradycyjnych potraw wielkanocnych. Nadal jednak stosunkowo niewiele osób decyduje się na świętowanie w restauracjach, dlatego catering świąteczny może być remedium na niższe w danym miesiącu obroty w restauracjach - informują eksperci firmy Fanex.

Catering świąteczny - z czym to się je

W okresie przedświątecznym coraz więcej klientów dopytuje o catering na Wielkanoc. Idąc krok dalej restauracje mogą również zaproponować klientom także dostawę jedzenia do domu: potrawy zapakowane w próżniowe opakowania mogą być dostarczone wcześniej, zachowują także swoją świeżość.

Catering na Wielkanoc to również dobre rozwiązanie dla właścicieli niewielkich kuchni czy miłośników jedzenia na mieście – bez problemu mogą ugościć bliskich najlepszymi potrawami świątecznymi.

- Wielu klientów nie tylko nie ma czasu, ale również możliwości, by piec przez mięsa, pasztety i tradycyjne ciasta, szykować zakwas, ucierać chrzan czy robić sałatki. Catering świąteczny to wyjście naprzeciw potrzebom dzisiejszym konsumentom. Coraz więcej restauracji oferują swoim klientom oryginalne dania kuchni staropolskiej lub znane i lubiane tradycyjne potrawy wielkanocne - dodają przedstawiciele firmy Fanex.

Tradycyjne wielkanocne dania nie mają zbyt wiele wspólnego z kuchnią wegańską: jajka, sery, mięsa i wędliny - to podstawa tradycyjnego świątecznego menu.

Wegański catering na Wielkanoc może pomóc rozwiązać problem przygotowywania potraw bez produktów odzwierzęcych. A że nie każdy potrafi je samodzielnie przyrządzić - na pewno warto, by restauracje poszerzyły ofertę o wegańskie odpowiedniki popularnych świątecznych dań. Wegański majonez, sernik z tofu czy bezmięsne pasztety cieszą się coraz większym zainteresowaniem - i to nie tylko wśród wegan.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz