×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Wietnamczycy też świętują. Przygotują pięć owocowych tac składanych przodkom
Uroczystym ceremoniom i odświętnym strojom towarzyszy składanie ofiar z pięciu owocowych tac, tradycyjnych ciastek oraz licznych specjałów ze wszystkich regionów Wietnamu. Fot. Materiały prasowe

Wietnamczycy też świętują. Przygotują pięć owocowych tac składanych przodkom

Autor: Oprac. KG Data: 07 kwietnia 2022 12:35 | Aktualizacja: 07 kwietnia 2022 12:36

Wkrótce na Półwyspie Indochińskim odbędzie się jedno z najważniejszych świąt w roku - Święto Królów Hùng. O tym, co jest kulinarnym symbolem tego święta w Wietnamie, opowiada Linh Ziółkowska, managerka restauracji Wi-Taj.

Święto Królów Hùng jest głęboko zakorzenionym w świadomości Wietnamczyków Dniem Pamięci Wietnamskich Królów, a od 2012 roku ich kult został wpisany na niematerialną listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Ważne dla Wietnamczyków święta w tym roku 10 kwietnia

To ruchome święto, wypadające w tym roku 10 kwietnia, jest dla wielu doskonałą okazją do powrotu w rodzinne strony, a także do jednoczenia się wszystkich obywateli, którzy wspólnie upamiętniają swoich przodków, modlą się i składają ofiary - czytamy w komunikacie prasowym.

- Pochody, ceremonie, uroczyste przemówienia i zabawy są tym, z czym zetkniemy się, odwiedzając Wietnam w pierwszej części trzeciego miesiąca księżycowego. Właśnie wtedy odbywa się tam słynny Festiwal Świątyni Hùng - wyjaśnia Linh Ziółkowska, managerka warszawskiej restauracji Wi-Taj, specjalizującej się w kuchni wietnamskiej i tajskiej.

Wspomniana świątynia jest starożytnym zabytkiem mieszczącym się kilkadziesiąt kilometrów od Hanoi. Jest położona na samym szczycie blisko 200-metrowej góry, z której rozciąga się nieprawdopodobny widok na malowniczą okolicę! Pielgrzymki do Świątyni Króla Hùng w tym wyjątkowym czasie to wspaniała tradycja, którą chętnie krzewią mieszkańcy kraju.

Ciastka na bazie kleistego ryżu

Ze Świętem Królów Hùng łączą się liczne tradycje kulinarne, które nadają tym dniom niepowtarzalnego smaku. Jak podkreśla Linh Ziółkowska, wielu Wietnamczyków nie wyobraża sobie tych świąt bez banh chung i banh day:

- Oba te ciastka, przygotowane na bazie kleistego ryżu, który jest podstawą wietnamskiego rolnictwa, są bardzo popularne podczas wielu ważnych wietnamskich świąt. Szczególne miejsce zajmuje tu zbliżające się Święto Królów. Dziś można nazwać je tradycyjnymi wietnamskimi potrawami.

Centralnym punktem festiwalu jest 10. dzień trzeciego miesiąca lunarnego. Uroczystym ceremoniom i odświętnym strojom towarzyszy składanie ofiar z pięciu owocowych tac, tradycyjnych ciastek oraz licznych specjałów ze wszystkich regionów Wietnamu. Wśród ludowych zabaw i angażujących zawodów jest także… konkurs gotowania ryżu.

Kiedy najlepiej do Wietnamu?

Linh Ziółkowska podpowiada, że jeśli ktoś zamierza odwiedzić Wietnam, nie ma lepszej okazji na doświadczenie prawdziwej kultury Wschodu niż Święto Królów Hùng.

- Zainteresowani tak egzotycznym dla Europejczyków wyjazdem mogą planować urlopy na przełomie kwietnia i maja 2023, ponieważ w kolejnym roku główne obchody tych świąt wypadają 29 kwietnia - dodaje managerka restauracji Wi-Taj.

 

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz