×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Wina spokojne, deserowe, ziołowe - czym się charakteryzują?
Wina deserowe pasują nie tylko do deserów, ale i aromatycznych serów. Fot. Shutterstock

Wina spokojne, deserowe, ziołowe - czym się charakteryzują?

Autor: Katarzyna Gubała Data: 09 maja 2023 12:20

O to, czym charakteryzują się wina spokojne, deserowe i ziołowe spytaliśmy Magdalenę Zielińską, prezes Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa.

Wina spokojne

- Wina spokojne są zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem wina. Ich nazwa zawiera informację o tym, że - w przeciwieństwie do win musujących – nie są nasycone dwutlenkiem węgla. Ze względu na zawartość cukru resztkowego, dzieli się je na wytrawne, półwytrawne, półsłodkie i słodkie - mówi Magdalena Zielińska.

Wina deserowe - warto zestawić je z serami

Wyjaśnia też, że wina o wyższym poziomie słodkości nazywane są deserowymi.

- Ich nazwa wskazuje na podstawowe zastosowanie - to wina serwowane najczęściej do deserów. Warto ich jednak spróbować również w połączeniu z aromatycznymi  serami, szczególnie tymi z niebieską pleśnią, jak stilton czy lazur - radzi prezes ZPPRW. 

Wśród win deserowych wyróżnia się  wiele rodzajów.

- Różnią się od siebie metodą produkcji, a tym samym i smakiem. Są wśród nich wina wzmacniane (porto, marsla, sherry czy madeira), wina uzyskiwane z winogron podsuszanych czy porażonych szlachetną pleśnią Botritis cinerea (sauternes i tokaje), a także wina lodowe zwane też eisweinami - tłumaczy Magdalena Zielińska. 

Wina ziołowe dobrze sprawdzają się w cocktailach

Wina ziołowe należą formalnie do odrębnej grupy aromatyzowanych produktów sektora wina, choć przez niektórych są zaliczane do win deserowych.

- Mogą funkcjonować pod różnymi nazwami handlowym,  jak na przykład wino aromatyzowane, wermut czy też właśnie wino ziołowe. Kwestie ich nazewnictwa są szczegółowo uregulowane w przepisach. Jeśli chodzi o zastosowanie, znakomicie sprawdzają się jako aperitif i składnik koktajli - podpowiada ekspertka.

Czytaj też Branża winiarska o opakowaniach typu bag-in-box: BiB będzie pierwszym poważnym następcą szklanej butelki

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz