Partnerzy portalu
Wiosennie, smacznie, odpowiedzialnie - 5 majowych inspiracji Horecatrends.pl fot. fb, unsplash, shutterstock, materiały prasowe

Wiosennie, smacznie, odpowiedzialnie - 5 majowych inspiracji Horecatrends.pl

Autor: PM, www.horecatrends.pl Data: 29 kwietnia 2019 06:05

Będziemy grillować, zajadać szparagi przegryzając truskawkami, próbować przysmaków z Targu Śniadaniowego i dyskutować podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach - o rozkwicie kultury foodie. Taki własnie czeka nas maj w stylu Horecatrends.pl. Jednak nie zapominajmy o odpowiedzialnej konsumpcji i naszej planecie - razem z Grzegorzem Łapanowskim zróbmy choć mały krok na rzecz rewolucji żywieniowej.

1. Majówki, grille i inne okazje na małe co nieco...

Wraz z rozpoczęciem maja lud pracujący miast rozpoczyna coroczny sezon kilku leniwych dni! To wtedy Polacy ruszają na Mazury, w góry, nad morze, albo po prostu na działki, aby razem z rodziną i znajomymi świętować rozpoczęcie sezonu grillowego. Co w tym sezonie wrzucimy na ruszt? Na pewno znakomitą wołowinę i inne mięsa, ale nie zabraknie także przepisów i inspiracji roślinnych:

Gdyby jeszcze brakowało Wam okazji, żeby pysznie zjeść w maju, to podajemy terminy food'owych świąt, które warto zapamiętać:

1 maja - Ogólnopolskie Święto Kaszanki

2 maja - Dzień Grilla / Światowy Dzień Tuńczyka

4 maja - Dzień Piekarza

6 maja - Dzień bez diety

18 maja - Światowy Dzień Pieczenia / Międzynarodowy Dzień Whisky

25 maja - Dzień Piwowara / Dzień Mleka

28 maja - Światowy Dzień Hamburgera

30 maja - Światowy dzień soku

31 maja - Międzynarodowy Dzień Cytrynówki

2. Rusza sezon na...

Na straganach pojawiają się już wczesne owoce i warzywa, które są uwielbiane przez foodies i inspirują do stworzenia smakowitych potraw. Po długiej zimie, takie zdrowe przysmaki ze szparagów, botwinki, młodej kapusty, rabarbaru czy arbuzów i truskawek są jak zbawienie, prawda? 

Co nieco już o tym pisaliśmy...

... ale jeszcze sporo inspiracji przed nami!

3. Spotkajmy się w Katowicach!

W dniach 13-15 maja w Katowicach - już po raz 11. - odbędzie się Europejski Kongres Gospodarczy! W tym roku także redakcja Horecatrends.pl ma swój udział w przygotowaniu tego niezwykłego biznesowego eventu! Jesteśmy współorganizatorem debaty pt. "debaty "Żywność i jedzenie – moda i styl", podczas której będziemy rozmawiac o rozkwicie i przyszłości kultury foodie w Polsce oraz o tym jakie to daje szanse, zarówno dla producentów żywności, jak i twórców konceptów gastronomicznych. 

Udział w dyskusji potwierdzili (kolejność alfabetyczna):

·        Sylwester Cacek, prezes zarządu, Sfinks Polska
·        Krzysztof Cybruch, pomysłodawca Targu Śniadaniowego, inicjator eventów kulinarnych
·        Grzegorz Łapanowski, kucharz, założyciel, prezes, Fundacja „Szkoła na widelcu”, właściciel, studio kulinarne Food Lab Studio
·        Marta Marczak, dyrektor w zespole strategii marki, PwC
·        Damian Rybak, dyrektor marki Pizza Hut dine in, AmRest
·        Małgorzata Then, prezes zarządu, Biotrem Sp. z o.o.
·        Maciej Żakowski, współtwórca, Restaurant Week Polska, Fine Dining Week i World Class Cocktail Festival, współtwórca sieci ORZO people-music-nature

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz