×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Władze Egiptu zalecają potrawy z kurzych łapek
Władze Egiptu zalecają potrawy z kurzych łapek; fot. shutterstock

Władze Egiptu zalecają potrawy z kurzych łapek

Autor: PAP Data: 20 marca 2023 07:34

Egipt stoi w obliczu pogłębiającego się kryzysu gospodarczego, sytuacja jest tak poważna, że jego mieszkańcy mają problemy z wyżywieniem swoich rodzin. Aby sprostać trudom codziennego życia i zapewnić dietę bogatą w białko, władze proponują obywatelom spożywanie resztek, które do tej pory były zarezerwowane dla czworonożnych pupili - kurzych łapek.

Kurze łapki w Egipcie

"Boże, nie pozwól nam dojść do sytuacji, w której będziemy musieli jeść kurze łapki" - powtarza mężczyzna żebrzący obok sprzedawców drobiu na targu w Gizie, którego cytuje brytyjska BBC.

Dla wielu ludzi artykuły, które wcześniej były podstawowymi produktami, jak olej do gotowania czy ser, stały się niedostępnym luksusem. Niektóre produkty podwoiły lub potroiły swoją cenę w ciągu kilku miesięcy.

Inflacja w Egipcie w marcu wyniosła 30 proc., a waluta kraju, egipski funt stracił w ciągu ostatniego roku połowę swojej wartości.

BBC wyjaśnia, że jednym z powodów, dla których Egipt boryka się z problemami, jest fakt, że aby wyżywić swoją ogromną, ponad 100-milionową populację, w dużej mierze polega na importowanej żywności, a nie na krajowym rolnictwie.

Mimo że prezydent Abdel Fattah as-Sisi obwinia Arabską wiosnę, skutki pandemii koronawirusa i wzrost liczby ludności za obecne trudności, to analitycy cytowani przez BBC sugerują, że to jednak błędne posunięcia rządu pogorszyły sytuację. W czasie rządów Sisiego wzrosła władza i wpływy prezydenta, wojska oraz aparatu bezpieczeństwa, a podmioty państwowe, na przykład wojsko otrzymały kontrakty na ogromne projekty infrastrukturalne.

W rezultacie zaangażowanie sektora prywatnego dramatycznie się zmniejszyło, a firmy niepowiązane z państwem nie są w stanie konkurować, dodatkowo sprawę pogarsza fakt, że wielu zagranicznych inwestorów opuściło Egipt.

Inwazja Rosji na Ukrainę dodatkowo przyczyniła się do wzrostu cen, a mniejsze wpływu z turystyki, wynikające z nieobecności do tej pory często odwiedzających Egipt rosyjskich i ukraińskich turystów pogarszają sprawę w kraju, gdzie zagraniczni goście byli odpowiedzialni za około 5 proc. PKB.

Sześćdziesięcioletnia Wedad, która sama jeszcze rok temu z pensją 5 tys. funtów określała siebie jako przedstawicielkę klasy średniej, dziś walczy o przetrwanie i nie stać jej nawet na zakup fileta z kurczaka, którego kilogram kosztuje nawet 200 funtów.

"Kilogram nóg z kurczaka to 90 funtów, ale nawet kości kurczaka są teraz sprzedawane - a kurze łapki kosztują zaledwie 20" - dodaje, śmiejąc się gorzko.

Jej myśli krążą wokół świętego miesiąca Ramadan, którego elementem jest post od świtu do zmierzchu, ale kończy się on obfitą ucztą.

"Co zrobię w tym roku?", zadaje sobie sama pytanie i kręcąc głową dodaje: "ledwo stać mnie na zupę z soczewicy". 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz