Partnerzy portalu
Wódka Dalkowski z 1. miejscem w konkursie polskich wódek i okowit ziemniaczanych Wódka Dalkowski zdobyła I miejsce w Konkursie Polskich Wódek i Okowit Ziemniaczanych w kategorii „wódki ziemniaczane czyste premium”. Fot. Materiały prasowe

Wódka Dalkowski z 1. miejscem w konkursie polskich wódek i okowit ziemniaczanych

Autor: Oprac. KG Data: 11 października 2022 10:30

Wódka Dalkowski zwyciężyła w kategorii „wódki ziemniaczane czyste premium” w ogólnopolskim Konkursie Polskich Wódek i Okowit Ziemniaczanych.

Ideą plebiscytu jest promowanie polskiej tradycji produkcji wódek i okowit ziemniaczanych, a także nagradzanie ich twórców oraz wyrobów. W konkursie wzięli udział producenci z całego kraju. Organizatorem Konkursu Polskich Wódek i Okowit Ziemniaczanych był Instytut Skrzynki – Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego - czytamy w komunikacie prasowym. 

Wódka Dalkowski ujęła jury konkursu słodkim, karotkowym zapachem oraz aromatem słodkiego grejpfruta. 

- Smak jest intrygująco ziołowy, czujemy tymianek, a także korzenny - kardamon, ziele angielskie, zielony orzech włoski. W finiszu zaskakują mniszek lekarski, oleistość, macierzanka. To ją wyróżnia na rynku - wskazuje Łukasz Gołębiewski, dziennikarz, ekspert w dziedzinie mocnych alkoholi, który był jedną z osób dokonujących oceny smakowej zgłoszonych produktów. 

Polska jest dziś potęgą wódek ziemniaczanych

Według eksperta Polska jest dziś potęgą wódek ziemniaczanych, a te są na nowo odkrywane przez konsumentów na całym świecie.

- Coraz więcej marek, coraz więcej jest też pomysłów, jak zaprezentować ziemniaczaną wódkę w nietuzinkowy sposób. Wódki ziemniaczane są lubiane, bo są z natury słodsze, bardziej oleiste, pełniejsze niż wódki zbożowe, dają też wiele możliwości w zależności od odmiany ziemniaka czy czasu zbioru. To fascynujące, że rosnąca pod ziemią bulwa jest niczym szlachetne winogrono, daje tak wiele różnych smaków i aromatów po destylacji - tłumaczy Łukasz Gołębiewski.

Z czego powstaje nagrodzona wódka?

Wódka Dalkowski powstaje na bazie spirytusu ziemniaczanego. Jest filtrowana węglem drzewnym, co wpływa na jej jakość i łagodny smak. 

- Trzeba wiedzieć, że historia Wódki Dalkowski nawiązuje do tradycji produkcji alkoholu w dawnej Fabryce Likworów w Poznaniu oraz Fabryce Wódek i Likierów w Toruniu i - tym samym - do działalności mistrza gorzelnictwa – Ludwika Dalkowskiego - informuje Marta Tyszkowska, Kierownik Marki w firmie Henkell Freixenet Polska. 

 W skład linii wódek Dalkowski wchodzi także Dalkowski na zielonym pieprzu oraz Dalkowski wiśniowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz