×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Wraca Aktywny Kalendarz Adwentowy ze szlakiem grzanego wina
Wraca słubicko-frankfurcki Aktywny Kalendarz Adwentowy; fot. unsplash

Wraca Aktywny Kalendarz Adwentowy ze szlakiem grzanego wina

Autor: PAP Data: 26 listopada 2022 20:17

Po przerwie spowodowanej pandemią do Słubic (Lubuskie) i sąsiedniego Frankfurtu nad Odrą wraca Aktywny Kalendarz Adwentowy - cykl grudniowych imprez o charakterze kulturalnym, sportowym i rozrywkowym, mających na celu wprowadzenie mieszkańców w atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

Aktywny Kalendarz Adwentowy: Co to?

Jak poinformowała rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Słubicach Beata Bielecka, oba miasta zapraszają swoich mieszkańców oraz gości do wspólnego celebrowania czasu adwentu.

"Przez 24 dni, codziennie jakaś instytucja w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą będzie otwierać swoje drzwi, proponując wspólne przygotowanie się do Bożego Narodzenia" - powiedziała.

Symboliczne otwarcie kalendarza nastąpi 1 grudnia, o godz. 16.00, w parku przy placu Przyjaźni w Słubicach, gdzie burmistrzowie Słubic i Frankfurtu nad Odrą zaproszą mieszkańców do wspólnego przeżywania czasu adwentu.

"Okazji ku temu będzie wiele, a oferta jest tak różnorodna, że z pewnością każdy, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie. Będzie m.in. Adwentowe Jam Session, Bieg Mikołajkowy, czytanie polskich, ukraińskich i niemieckich opowieści świątecznych, a nawet szycie butów św. Mikołaja" - wymieniła Bielecka.

Nawiązanie do kalendarza adwentowego jest przenośnią. W tym prawdziwym, będącym elementem niemieckiej tradycji związanej z Bożym Narodzeniem, dzieci odliczają dni do Wigilii, zjadając czekoladki. Natomiast w przypadku wspólnego przedsięwzięcia Słubic i Frankfurtu, tymi "czekoladkami" są przygotowane wydarzenia. 

Szlak grzanego wina

W Słubicach będzie odbywał się m.in. na jarmark bożonarodzeniowy, we Frankfurcie powstanie szlak grzanego wina połączony z głosowaniem na najlepszy trunek i akcją charytatywną. Słubicka biblioteka zaprosi na świąteczne bajanie, a w Kościele Mariackim będzie wspólne kolędowanie. Czas adwentu zakończy się pasterką o północy 24 grudnia w kościele pw. Ducha Świętego w Słubicach.

Szczegółowy program wydarzeń zaplanowanych po obu stornach Odry można znaleźć m.in. na ulotkach, które są kolportowane w Słubicach i Frankfurcie. Można je otrzymać m.in. w placówkach kultury czy magistratach obu miast.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz