×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Wypad na narty w Tatry? To ostatnia okazja tej wiosny. Od 8 maja szlaki narciarskie będą zamknięte
Do niedzieli 7 maja narciarze mogą korzystać z wyciągu na Kasprowy Wierch. Fot. Shutterstock

Wypad na narty w Tatry? To ostatnia okazja tej wiosny. Od 8 maja szlaki narciarskie będą zamknięte

Autor: PAP Data: 04 maja 2023 14:50

Jeszcze do niedzieli (7 maja) narciarze mogą jeździć po szlakach w Tatrach oraz korzystać z wyciągu z Doliny Gąsienicowej na Kasprowy Wierch. Od 8 maja, z uwagi na ochronę przyrody, Tatry zostaną zamknięte dla uprawiania narciarstwa. Ale jest wyjątek...

Od 8 maja Tatry szlaki narciarskie zostaną zamknięte. Wyjątkiem jest szlak na Rysy, który będzie dostępny dla narciarzy wysokogórskich do 21 maja.

"Sytuacja śniegowa w wyższych partiach Tatr nadal cieszy narciarzy skiturowych. Musimy jednak pamiętać, że w maju w strefie hal i kosodrzewiny, w miejscach wolnych od śniegu do lęgów przystępują siwerniaki, czeczotki, podróżniczki i cietrzewie, czyli gatunki wymagające szczególnej ochrony. W maju samice wielu gatunków zwierząt, m.in. kozic, wydają na świat młode. W okresie poprzedzającym poród starannie wyszukują bezpiecznych miejsc, gdzie nikt nie zakłóca im spokoju" - informuje Tatrzański Park Narodowy (TPN).

Jak wyjaśniają przyrodnicy z TPN, zwierzęta po zimie, zwłaszcza przedłużającej się, są bardzo osłabione. W tej sytuacji sprawą absolutnie priorytetową jest zapewnienie im spokoju i ochrony. Dotyczy to także świstaków, które zaczęły wykopywać się z nor, w których spędziły blisko pół roku. Również niedźwiedzie są coraz bardziej aktywne - ich tropy można zaobserwować na wielu szlakach.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz