Partnerzy portalu
Żabka: Kategoria żywności roślinnej dojrzewa, ale nie zdominuje rynku Żywność roślinna nie zdominuje rynku. / fot. AK

Żabka: Kategoria żywności roślinnej dojrzewa, ale nie zdominuje rynku

Autor: portalspozywczy.pl Data: 14 listopada 2022 15:17

Kategoria żywności roślinnej dojrzewa. Zaczynają się formułować coraz bardziej dojrzałe oczekiwania wobec właściwości odżywczych produktów – mówił Jan Kisielewski, Head of Foresight Żabka Polska, podczas debaty "Rynek żywności roślinnej – perspektywiczna nisza rozpycha się w mainstreamie", która odbyła się 7 listopada w ramach Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2022.

Jak tłumaczył Jak Kisielewski podczas debaty "Rynek żywności roślinnej – perspektywiczna nisza rozpycha się w mainstreamie", z żywnością roślinną dzieje się obecnie to samo, co z każdą dojrzewającą kategorią na rynku: zaczną się formułować marki oraz coraz bardziej dojrzałe oczekiwania konsumentów.

Wcześniej zachwycaliśmy się, że coś nie jest mięsem, a smakuje jak mięso. Teraz od zamienników mięsa będziemy wymagać tych samych właściwości, takich samych ilości białka, tej samej wartości energetycznej, takiej samej wartości jako pożywienie - wymieniał Head of Foresight Żabka Polska.

Żywność roślinna nie zdominuje rynku

Prelegent stwierdził jednocześnie, że żywność roślinna nie zdominuje rynku. W przyszłości będziemy mieli miks pomiędzy lepszej jakości mięsem, zamiennikami roślinnymi oraz (być może) mięsem z rolnictwa komórkowego.

W kontekście aktualnych czasów nie da się też abstrahować od ceny roślinnych zamienników. Kiedy zacznie się konkurencyjność cenowa, to wtedy zacznie się prawdziwa walka o konsumenta.

– Patrzę optymistycznie, oczekuję razem z konsumentami coraz bardziej naturalnego produktu, z odpowiednimi właściwościami, konkurencyjnego cenowo – mówił Jan Kisielewski.

Czytaj więcej na portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz