×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Zakopane będzie się rozwijać. Jest zgoda na kolejne stacje narciarskie
W Zakopanem mogą powstać kolejne stacje narciarskie. Fot. Shutterstock

Zakopane będzie się rozwijać. Jest zgoda na kolejne stacje narciarskie

Autor: PAP Data: 23 lutego 2022 08:55

W Zakopanem na stokach Rafaczańskiej Grapy w Paśmie Gubałowskim mogą powstać kolejne stacje narciarskie. Zgodnie z uchwalonym planem zagospodarowania przestrzennego, w projekcie są zawarte trzy duże stacje krzesełkowe oraz mniejsze wyciągi orczykowe na powierzchni 88 hektarów.

Rafaczańska Grapa to strome zbocze opadające od północnych granic Zakopanego w stronę dzielnicy Harenda. Istnieje tam już jedna stacja narciarska z wyciągiem krzesełkowym dla zaawansowanych narciarzy oraz trzema wyciągami orczykowymi.

Mogą powstać trzy koleje krzesełkowe i mniejsze wyciągi

 

Przyjęta w ubiegłym tygodniu przez Radę Zakopanego uchwała pozwala na wybudowanie kolejnych wyciągów na tym zboczu.

- To bardzo dobra wiadomość dla rozwoju narciarstwa pod Tatrami. Najpierw udało się zatwierdzić plan dla Nosala, dzięki czemu już w niedługim czasie inwestycja będzie mogła ruszyć - powiedział burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.

Dodał, że plan dla Harendy był przygotowywany bardzo długo, bo pierwsze konsultacje rozpoczęły się podczas minionej kadencji.

- Dzięki temu, że obszar przeznaczony pod trasy narciarskie jest bardzo duży, mogą tam powstać trzy koleje krzesełkowe oraz mniejsze wyciągi orczykowe - podał burmistrz Zakopanego.

Uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego daje w konsekwencji pozwolenie dla inwestorów na wybudowanie stacji narciarskich. Podczas głosowania nad planem zagospodarowania zboczy Rafaczańskiej Grapy pod przyszłe wyciągi nie było żadnych sprzeciwów. 

Budujący wyciągi narciarskie zwolnieni z podatku na 5 lat

Burmistrz przekazał PAP, że w toku konsultacji społecznych zdecydowana większość właścicieli gruntów położonych na zboczu zadeklarowała chęć dla przyszłych inwestycji. W planie zostały zarezerwowane punkty na dolną i górną stację kolejki krzesełkowej w trzech lokalizacjach.

- Społeczność Zakopanego, inwestorzy, a co najważniejsze właściciele tych gruntów chcą się porozumieć, aby inwestycja powstała. Wszystko teraz w rękach przedsiębiorców - powiedział  burmistrz Zakopanego.

Zakopiańscy radni już wcześniej podjęli uchwałę, na mocy której przedsiębiorcy budujący wyciągi narciarskie są zwolnieni z podatku od inwestycji na okres pięciu lat.

Przyjęcie uchwały o zagospodarowaniu zboczy Rafaczańskiej Grapy to kolejny ruch w kierunku rozwoju bazy narciarskiej Zimowej Stolicy Polski. Dwa lata temu zakopiańscy rani przyjęli uchwałę o zagospodarowaniu dla infrastruktury narciarskiej stoków Nosala. Nowy wyciąg oraz trasa spełniająca wymogi FIS ma powstać już na sezon zimowy 2023/24.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz