×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
''Zawieszone paragony'' nie zniknęły z gastronomii. Przybywa lokali, gdzie można kupić posiłek dla potrzebujących
''Zawieszony paragon'' to ciepły posiłek dla osób w potrzebie. Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

''Zawieszone paragony'' nie zniknęły z gastronomii. Przybywa lokali, gdzie można kupić posiłek dla potrzebujących

Autor: Katarzyna Gubała Data: 20 lutego 2023 13:20

''Zawieszony paragon'' polega na wykupieniu posiłku w lokalu gastronomicznym i pozostawieniu go do wykorzystania przez osobę potrzebującą. Tak działa to m.in. w barze ''Do Syta'' na warszawskim Mokotowie, ale podobne inicjatywy ożywają w całej Polsce.

Zgłaszając chęć udziału w akcji ''Zawieszony paragon'' - klient gastronomii wykupuje posiłek czy kawę, ale nie konsumuje ich, tylko zostawia do zrealizowania przez osobę potrzebującą. O dostępności takich ofiarowanych posiłków informują właśnie paragony ''zawieszone'' w lokalu. Osoba potrzebująca widzi, czy dostępne są posiłki do wykorzystania. Lokale, w których można zawiesić posiłki działają m.in. w Warszawie, Trójmieście, Koninie i Łomży.

Jak podaje serwis o2.pl, w barze ''Do syta'' Grzegorza Jędrzejczaka akcja ruszyła pół roku temu. Próg jego lokalu przekroczyła kobieta, która potrzebowała posiłku, ale nie miała czym za niego zapłacić.

Posiłek dostała od właściciela baru, ale ten poszedł dalej i o tym, że są osoby potrzebujące takiego wsparcia napisał na Twitterze. O akcji zrobiło się głośno w sieci. Ludzie zaczęli przychodzić i "zawieszać paragony". Teraz lokal udziela też pomocy rzeczowej - zapewnia potrzebującym jedzenie, odzież, leki czy karmę dla zwierząt. 

''Zawieszony posiłek'' wspomógł Ukraińców uciekających po inwazji Rosjan 

''Zawieszony posiłek'' ożył też, gdy w lutym 2022 r. po inwazji Rosji na Ukrainę do Polski napływały tysiące uchodźców. Restauracja wegetariańska ‘’Z Liścia’’ w Katowicach, która znajduje się 1,5 km od Dworca PKP w Katowicach, przez wiele dni rozdawała na dworcu około sto posiłków dziennie. Część z nich klienci ‘’Z Liścia’’ opłacili właśnie za pomocą ''zawieszonego posiłku''. 

Czytaj też Do gastronomii powrócił ''zawieszony posiłek''

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz