Partnerzy portalu
Zero waste we Francji. Doggy bag - nowy obowiązek restauratorów Doggy bag - nowy obowiązek restauratorów we Francji; fot. shutterstock.com

Zero waste we Francji. Doggy bag - nowy obowiązek restauratorów

Autor: PAP Data: 01 lipca 2021 19:26

Od 1 lipca we Francji wchodzi w życie obowiązek proponowania tzw. doggy bag w restauracjach, tj. pakowania niedokończonych posiłków na wynos. Zarządzenie to ma zachęcić klientów i właścicieli restauracji do oszczędzania jedzenia i przeciwdziałać marnowaniu żywności.

Pojemnik, który zaproponuje restauracja, powinien być wielokrotnego użytku lub nadający się do recyklingu.

Marnowanie jedzenia w restauracjach

Według badań około 33 proc. jedzenia serwowanego we francuskich restauracjach jest marnowane.

Resztki dania, niedokończona butelka wina czy innego napoju, ledwo rozpoczęty deser - wszystko to ma być pakowane i wynoszone z restauracji do domu klienta.

Z języka angielskiego "doggy bag" oznacza torbę dla psa z jedzeniem. Zwyczaj zabierania niedokończonych posiłków z restauracji do domu w "doggy bag" jest rozpowszechniony w krajach anglosaskich oraz niektórych krajach w Azji. We Francji uważany był to tej pory za oznakę sknerstwa i złego tonu.

Doggy bag w złym guście?

Według sondażu YouGov przeprowadzonego w 2014 r. prośba o "torbę dla psa" dla 15,1 proc. francuskich respondentów była w złym guście, 11,1 proc. z nich uznało to za niegrzeczne, 5,1 proc. za niehigieniczne, a 33,8 proc. uznało tę praktykę za zbędną.

Część francuskich restauratorów jest sceptyczna odnośnie nowego zarządzenia. "W Stanach Zjednoczonych, w Azji, a nawet na Bliskim Wschodzie porcje są obfite, a potrawy biesiadne, podczas gdy we Francji potrawy są podawane w bardziej indywidualny sposób" - uważa Denis Courtiade, kierownik sali w restauracji Alain Ducasse w Plaza Athenee, cytowany przez dziennik "Le Figaro".

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz