×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Zielona Gwiazdka w Przewodniku Michelin - co to za nagroda?
The Green Star Michelin do nagroda za zrównoważoną gastronomię. Fot. Shutterstock

Zielona Gwiazdka w Przewodniku Michelin - co to za nagroda?

Autor: PTWP - horecatrends.pl Data: 05 kwietnia 2023 11:25

Zielona Gwiazda to ''najmłodsza'' nagroda Przewodnika Michelin. Została wprowadzona do przewodnika Michelin w 2020 r. i jest przyznawana restauracjom, które są wzorem do naśladowania, jeśli chodzi o zrównoważoną gastronomię.

Inspektorzy Przewodnika Michelin przyznają restauracjom:

  • Gwiazdki Michelin (Michelin Star) - przyznawane restauracjom oferującym znakomitą kuchnię. Inspektorzy Przewodnika Michelin biorą pod uwagę pięć uniwersalnych kryteriów: jakość składników, harmonię smaków, mistrzostwo techniki, osobowość szefa kuchni wyrażającą się w jego kuchni oraz - co równie ważne - spójność zarówno w całym menu, jak i w czasie. 
  • Bib Gourmand - przyznawane restauracjom za najlepszy stosunek jakości do ceny. 

Czytaj też Bib Gourmand to nagroda specjalna MICHELIN. Jakie restauracje mają na nią szansę?

  • Zielona Gwiazdka -  The Green Star - została wprowadzona do Przewodnika Michelin we Francji w 2020 roku i jest obecnie prezentowana we wszystkich krajach objętych przewodnikiem Michelin. Zielona Gwiazdka jest przyznawany restauracjom, które są wzorem do naśladowania, jeśli chodzi o zrównoważoną gastronomię.

Zielona Gwiazdka Michelin - dla jakich restauracji?

Jak informuje Przewodnik Michelin, Zielona Gwiazdka (The Green Star) otrzymują restauracje, które oferują doznania kulinarne, łączące doskonałość kulinarną z wyjątkowymi zobowiązaniami do ochrony środowiska i będące źródłem inspiracji zarówno dla zapalonych smakoszy, jak i całej branży. 

Każda restauracja Michelin Green Star jest inna i działa na swój własny, niepowtarzalny sposób, ale wszystkie - jak podkreśla Przewodnik Michelin - mają wpływ na otaczający je świat i są wzorem do naśladowania dla wszystkich.

Wiele z nich restauracji z Zieloną Gwiazdką Michelin współpracuje bezpośrednio z plantatorami, rolnikami i rybakami; pasza w żywopłotach i lasach; hodować rośliny i hodować zwierzęta; i stosuj metody regeneracyjne, takie jak ogrody warzywne bez wykopów i sukcesywna uprawa roślin okrywowych.

Często restauracje zajmują się też kwestiami związanymi z etyką i dobrostanem, a także przyczynić się do lokalnych, krajowych lub globalnych projektów charytatywnych i edukacyjnych.

Według wyszukiwarki restauracji na stronie Przewodnika Michelin w marcu 2023 r. Zieloną Gwiazdkę - The Green Star - posiada 444 restauracji. Wśród nich są m.in. MAST Weinbistro w Austrii, Osteria Francescana w Modenie czy Alchemist w Kopenhadze.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz