×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Zioła na kaca? Mogą się przydać w ostatki
Jak walczyć z kacem naturalnie? Pomocne mogą być zioła/fot. unsplash.com

Zioła na kaca? Mogą się przydać w ostatki

Autor: PTWP - Portal Spożywczy Data: 17 lutego 2023 11:38

Tłusty czwartek to początek ostatków. U części osób hucznie świętujących koniec karnawału może pojawić się zatrucie alkoholem etylowym, czyli kac. Ratunkiem mogą być zioła.

Sposoby na kaca: Makroelementy przede wszytskim

Spożyty alkohol w większej części jest matabolizowany przez wątrobę w aldehyd octowy, a następnie w kwas octowy. Efektem działania tych substancji jest ból głowy, wzmożone pragnienie, zmniejszony apetyt, a sytuacji ekstremalnej nudności i wymioty. Organizm traci również wiele makroelementów. Pomocny jest tutaj sok pomidorowy, które jest bogaty m.in w potas.

Zioła na kaca. Kocanka piaskowa na wątrobę

Kocanka piaskowa to niewielka, dochodzącą do maksymalnie 30 cm roślina wieloletnia. W Polsce występuje dość pospolicie na niżu w suchych lasach, na nieużytkach czy ugorach. Pamiętać jednak należy, iż jest pod częściową ochroną. W swoim składzie zawiera m.in. terpeny, fenolokwasy, kwercytryna, kempferol, helichryzyna i naryngenina pobudzają wydzielanie żółci i działają przeciwzapalne. Z kolei kwercytryna działa odtruwająco na wątrobę. Wyciągi wodne z kocanki wywierają dość silne działanie moczopędne, przeciwartretyczne i odtruwające, stąd ułatwiają pozbycie się toksyn poalkoholowych i oczyszczenie organizmu.

Podobnie do kocanki działa koper włoski, który również w swoim składzie zawiera kwercetyna i kemferol.

Napar z mięty - naturalny sposób na kaca

Pomocna na kaca może okazać się herbata z mięty. Smak miętowy został uznany za najpowszechniej akceptowalny, stąd mięta jest szeroko stosowaną rośliną przyprawową, kosmetyczną i leczniczą. Jest to środek silnie żółciopędny i rozkurczowy, wzbudzający strumień żółci dla zapobiegania powstawania złogów, ponadto mięta stosowana jest jako środek oczyszczający wątrobę i drogi żółciowe.

Krwawnik działa odkażająco i może pomóc w zwalczaniu kaca

Masowo rosnącym w Polsce ziołem jest krwawnik pospolity. Roślina ma bardzo szerokie i wielokierunkowe działanie. Wyciągi z krwawnika są pomocne m.in w leczeniu stanów zapalnych przewodu pokarmowego, nieżytu żołądka i jelit, a także zgagi, nadmiernej kwasowości żołądka, alergii, choroby wrzodowej i infekcji układu pokarmowego. Krwawnik wpływa korzystnie na układ oddechowy, działając odkażająco, rozkurczowo i przeciwkaszlowo. Może przynieść ulgę w czasie zatrucia alkoholowego.

Cały materiał dostępny na www.portalspozywczy.pl.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz