Partnerzy portalu
Zmiana pracy w pandemii fot. unsplash

Zmiana pracy w pandemii

Autor: PulsHR Data: 21 czerwca 2021 14:54

Blisko połowa, bo 43 proc. badanych prze Devire przyznała, że w czasie pandemii koronawirusa odważyła się na zmianę pracy. Do nowych firm decydowali się przechodzić nie tylko pracownicy z sektorów dotkniętych kryzysem, ale przede wszystkim z tych branż, które zyskały na pandemii.

Z badania wynika, że 43 proc. respondentów zdecydowało się na zmianę zatrudnienia (rok wcześniej było to zaledwie o 1 proc. więcej - 44 proc. w 2019 roku). Co ciekawe jednak, do nowych firm decydowali się przechodzić nie tylko pracownicy z sektorów dotkniętych kryzysem, ale przede wszystkim z tych branż, które zyskały na pandemii. Mowa tutaj o IT i telekomunikacji (54 proc.) oraz sektorach mediów, marketingu i e-commerce, w których co drugi respondent zmieniał pracę w 2020 roku. Powody to głównie nowe, atrakcyjniejsze możliwości rozwoju (np. w e-commerce, który w czasie pandemii rozkwitł) oraz oczywiście lepsze zarobki.

Wybuch pandemii koronawirusa oraz wzrost zapotrzebowania na ekspertów z tych dziedzin spowodowały, że pracownicy lepiej oceniali swoją wartość na rynku i wybierali korzystniejsze warunki zatrudnienia. Sytuacja wyglądała inaczej tylko w przypadku branży HoReCa, która boryka się z konsekwencjami pandemii koronawirusa, a pracodawcy często są zmuszani do cięć w zatrudnieniu.

Warto pamiętać, że decyzja o zmianie pracy nie należy do łatwych, szczególnie w dobie pandemii i rynkowej destabilizacji. Jak twierdzi Devire, w ostatnich miesiącach można było zaobserwować wzrost wymagań kandydatów biorących udział w procesach rekrutacyjnych. Jednym z najważniejszych aspektów uwzględnianych przy zmianie pracy stała się potrzeba bezpieczeństwa. Przewagą pracodawców w bitwie o pracowników stała się więc ugruntowana pozycja i stabilność finansowa. Pracownicy ostrożniej niż kiedyś zaczęli podchodzić do perspektywy zmiany pracy, zarówno na rynkach w Polsce, w Czechach, jak i w Niemczech.

Więcej na PulsHR

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz