Partnerzy portalu
Zwyczaje piwne Polaków Piwo przez stulecia wrosło w kulturę naszego kraju/ fot. materiały prasowe ZPPP Browary Polskie

Zwyczaje piwne Polaków

Autor: www.portalspozywczy.pl Data: 26 marca 2021 11:40

Złoty trunek, jakim jest piwo, wrosło w kulturę naszego kraju. Jakie zwyczaje mieli Piastowie, jak piło się ten trunek w czasach międzywojennych? 

Autorka książki „Odyseja piwna” - dr Maria Falińska, historyk kultury - tłumaczy, że piwo, o którym mówiono i pisano, iż płynie złocistą czy bursztynową strugą, towarzyszy ludzkości od zamierzchłych czasów. 

Czy piwo było popularne w średniowiecznej Polsce? – Piastowie uwielbiali piwo. Według Galla Anonima i wielkiego dziejopisa Jana Długosza piwo było ulubionym napojem wczesnośredniowiecznego społeczeństwa polskiego. Książęta z dynastii piastowskiej w dzieciństwie spożywali piwną polewkę na śniadanie. Przemysł I, książę poznański, ojciec przyszłego króla Przemysła II, pijał słabe piwa i wina, o czym skwapliwie w XIII wieku informował kronikarz Godzisław Baszko, kustosz katedry poznańskiej – informuje w książce „Odyseja piwna” dr Maria Falińska.

– Długosz chwalił napój zwany piwem, czyniąc go symbolem polskiej natury. Podkreślał, że wina w Polsce jest mało, a piwa wielorakiego w bród i chętnych do spożywania wielu. Wielkim amatorem piwnego napitku był Bolesław Chrobry. Zygmunt Gloger przytacza tekst rozporządzenia archidiakona kujawskiego Stanisława, w którym ten zakazuje klerykom gry z wieśniakami w gospodach, zarówno o pieniądze, jak i o piwo – informuje autorka. 

Piwo było powszechnie, ponieważ w tamtych czasach woda wywoływała strach, jako że często była źródłem chorób i zarazy. Piwo pijali więc piastowscy władcy, duchowieństwo, mieszczanie i chłopi, a także rycerze. 

Więcej czytaj na www.portalspozywczy.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz