Partnerzy portalu
Zwyczaje żywieniowe w Polsce - jak zmieniały się przez ostatnie 25 lat? Z badania przeprowadzonego przez IPSOS na zlecenie sieci Biedronka wynika, że jemy coraz więcej, sięgając po przekąski między posiłkami/ fot. Unsplash.com

Zwyczaje żywieniowe w Polsce - jak zmieniały się przez ostatnie 25 lat?

Autor: horecatrends.pl Data: 25 października 2021 14:50

Choć jemy więcej, rośnie nasza świadomość i wiedza, częściej czytamy etykiety, staramy się zrezygnować z cukru i tłuszczu – wynika z badania przeprowadzonego przez IPSOS na zlecenie sieci Biedronka „Zwyczaje żywieniowe w Polsce. Co się zmieniło przez ostatnie 25 lat?”.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez IPSOS na zlecenie sieci Biedronka „Zwyczaje żywieniowe w Polsce. Co się zmieniło przez ostatnie 25 lat?”, Polacy są kulinarnie rozdarci. Z jednej strony rośnie nasza świadomość i wiedza, częściej czytamy etykiety, staramy się zrezygnować z cukru i tłuszczu, chętniej wybieramy produkty light, ale z drugiej strony jemy coraz więcej, sięgając po przekąski między posiłkami. Jedzenie stanowi dla nas dużą przyjemność, z której ciężko zrezygnować. Tym bardziej, że jakość żywności od czasu wejścia do UE bardzo się poprawiła.

Częściej jadamy na mieście

W latach 90-tych robiliśmy zakupy w hipermarketach (rzadziej) i na bazarach (częściej), dziś najchętniej kupujemy w dyskontach,

Rzadziej gotujemy, chętniej korzystamy z półproduktów, częściej jadamy na mieście i zamawiamy jedzenie do domu - tu od lat niezmiennie króluje pizza, zaraz przed kebabem.

Jak wynika z badania IPSOS dla sieci Biedronka Polacy przygotowują dania tradycyjnej kuchni w w nowy sposób, są lżejsze, dodajemy do nich nowe składniki. Jako społeczeństwo jesteśmy otwarci na eksperymentowanie w kuchni, obiady, które jadamy są bardzo zróżnicowane. Inne wybierają ludzie młodzi, inne osoby z dziećmi (dużo zup i dań mącznych), inne osoby starsze, ale pod pewnymi względami wciąż nasze żywienie wygląda podobnie (na śniadania i kolacje najchętniej jemy kanapki, a w weekend wracamy do tradycyjnych smaków takich jak rosół, pomidorowa, ziemniaki).

Jemy więcej ciemnego  pieczywa i  mrożonych warzyw

Niemal 60 proc. Polaków lubi eksperymentować, stosować nowe przepisy, próbować nowe dania. Dla 82 proc. Polaków jedzenie jest prawdziwą przyjemnością, a dla 73 proc. doznania smakowe są w jedzeniu ważniejsze niż aspekty zdrowotne. 65 proc. Polaków ma zdecydowaną słabość do słodyczy i przekąsek, a 58 proc. dziennie zjada więcej kalorii niż potrzebuje.

W porównaniu z tym co jedliśmy 25 lat temu, dzisiaj konsumujemy m. in. więcej ciemnego i pełnoziarnistego pieczywa, jogurtów, mrożonych warzyw i oliwy z oliwek. Białe pieczywo, mleko, jajka i olej jemy na podobnym poziomie.

Z raportu płyną optymistyczne wnioski: 63 proc. Polaków ogranicza obecnie ilości spożywanego cukru, a połowa soli i tłuszczu. Ponad połowa z nas pije codziennie 1,5-2 l wody, a prawie połowa codziennie spożywa porcję warzyw i owoców. 45 proc. Polaków ogranicza ilość spożywanych produktów zawierających konserwanty, sztuczne barwniki i inne substancje dodatkowe E. Pochodzenie produktów ma dla nas duże znaczenie. Dotyczy to szczególnie produktów świeżych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz