Partnerzy portalu
Tomasz Jakubiak: Nastąpił przewrót w gastronomii Tomasz Jakubiak w rozmowie z Jakubem Szymankiem z horecatrends.pl ocenił gastronomię w Polsce po lockdownach / fot. facebook.com

Tomasz Jakubiak: Nastąpił przewrót w gastronomii

Autor: Jakub Szymanek Data: 01 sierpnia 2021 20:55

Przetrwa teraz ten, kto jest najlepszy w tym biznesie lub ten, kto ma gruby portfel. Gastronomia przez lockdowny wywróciła nam się do góry nogami – powiedział horecatrends.pl Tomasz Jakubiak.

Tomasz Jakubiak w rozmowie z Jakubem Szymankiem ocenił gastronomię po lockdownie. 

– Nastąpił przewrót w gastronomii, bo wszystkie usługi mocno ucierpiały przez pandemię. Moim zdaniem przetrwa teraz ten, kto jest najlepszy w tym biznesie lub ten, kto ma gruby portfel. Gastronomia przez lockdowny wywróciła nam się do góry nogami. Wszelkie cateringi do domu, dostawy jedzenia spowodowały, że ludzie zaczęli zamawiać więcej do domu niż wychodzić do restauracji. Jest mało ludzi w lokalach w porównaniu do tego, co było przed pandemią. I szybko to nie wróci do formy. Do tego dochodzą braki rąk do pracy w gastronomii. Brakuje ludzi wyspecjalizowanych wśród kucharzy, a przez to spada jakość usług – ocenił kucharz.

– Natomiast plusem pandemii jest to, że powstały miejsca, które zaczęli prowadzić sami szefowie kuchni. Mamy coraz więcej miejsc prowadzonych przez ludzi, którzy znają się na gotowaniu i jest to ich pasja. Poza tym zaczęła się u nas robić moda na to, co funkcjonuje już za granicą, czyli powstaje coraz więcej takich małych knajpek, gdzie jest niski czynsz, trzy osoby pracujące, krótka karta menu, która jest ciągle zmieniana. A swego czasu była moda w Warszawie i w dużych miastach w Polsce na wielkie restauracje, gdzie później okazało się, że skompletowanie zespołu jest problematyczne. Pandemia wszystkich wiele nauczyła, większości wiele zabrała. Była chora sytuacja stworzona przez rządzących, którzy zatopili gastronomię, gdzie po 10. latach w końcu gastronomia zaczęła być modna w kraju i przyciągała ludzi. A teraz ciągle pozostaje pusta – dodał. 

Czytaj również: Tomasz Jakubiak: Polska kuchnia maksymalnie odżyła

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz