Partnerzy portalu
Władze Wielkopolski namawiają do wsparcia gastronomii i kupna dań wigilijnych Władze Wielkopolski namawiają do wsparcia gastronomii i kupna dań wigilijnych; fot. shutterstock

Władze Wielkopolski namawiają do wsparcia gastronomii i kupna dań wigilijnych

Autor: PAP Data: 16 grudnia 2020 13:39

Urząd marszałkowski woj. wielkopolskiego po raz drugi ogłosił akcję „Wspieraj Wielkopolskich Producentów!” - poinformował wicemarszałek Krzysztof Grabowski. Zachęca, by u lokalnych restauratorów zamawiać np. dania wigilijne i świąteczne.

Akcję "Wspieraj Wielkopolskich Producentów!" wznowiono w związku z ponownym zamknięciem sektora gastronomicznego. Jego pierwsza edycja odbyła się w marcu.

"Celem jest solidarność z przedsiębiorcami zrzeszonymi w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska, którzy teraz, w okresie epidemii, mają najtrudniej" - powiedział Grabowski. Jak mówił, dla większości przedsiębiorców wprowadzane ograniczenia stanowią realne ryzyko biznesowe. "Dlatego serdecznie zachęcam do wspierania wielkopolskich producentów oraz do wyboru lokalnych wyrobów i produktów spożywczych. Wybierając produkty oznaczone znakiem Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska mamy gwarancję najlepszej jakości oraz wyjątkowego smaku" - podkreślił.

Po to, by wziąć udział w akcji, wystarczy wejść na stronę Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska lub w aplikację Kulinarna Wielkopolska, wybrać interesujący produkt lub restaurację i złożyć zamówienie online bądź telefonicznie.

W odpowiedzi na akcję wielkopolscy restauratorzy przygotowują na zamówienie zestawy obiadowe, desery i ciasta. Przyjmowane są również zgłoszenia na dania wigilijne.

"W chwili obecnej mamy już blisko 50 podmiotów należących do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska, u których możliwe są zdalne zakupy. W ofercie są m.in. soki tłoczone na zimno, wyroby cukiernicze, wędliny, mięso, oleje tłoczone na zimno, kiszonki, a także lokalne dania oferowane na wynos" - przekazał Grabowski.

Województwo Wielkopolskie od 2008 roku należy do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, łączącej 45 regionów z Europy, w tym 11 z Polski. Głównym celem jest promocja regionalnej żywności, opartej na lokalnych i tradycyjnych produktach. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz